Artikkeli liittyy Vanhustyön erikoisammatti tutkintoon, jota ovat opiskelemassa Kuusamon kaupungin kotihoidon työntekijät Piia Korva ja Riikka Kajava.
Ikäihmisten hoito on viime aikoina ollut kovasti tapetilla mediassa ja samalla työ ikäihmisten parissa on muuttunut vuosien saatossa. Kotihoidon työmenetelmät ovat muuttuneet paljon viime vuosien aikana. Paperisista asiakaslistoista luovuttiin ottamalla käyttöön hoitajan mukana kulkevan sähköinen potilastietojärjestelmä, joka toimii kännykän mobiilisovelluksella. Kyseisellä järjestelmällä hoitajat kirjaavat asiakkaan kanssa yhdessä kotikäynnillä asiakkaan voimavaroista, arjen askareista sekä voinnissa tapahtuvista muutoksista. Kotihoidossa on käytössä Evondos lääkeautomaatit, jotka mahdollistavat asiakkaan turvallisen lääkehoidon.
Viimeisen kuukauden aikana muutoksena kotihoidossa ovat hoitajaringit. Rinkejä on Porkkatörmän alueella 2 ja Taajaman alueella 2. Hoitajarinkien tarkoituksena on vähentää asiakkaiden luona käyvien hoitajien määrä sekä turvata asiakkaan voinnin seuranta sekä hoidon jatkuvuus. Yhdessä ringissä on 25 – 30 asiakasta ja heitä hoitavassa tiimissä on 1 sairaanhoitaja sekä 7-8 lähihoitajaa. Jokaisella asiakkaalla on omahoitaja, joka on vastuussa asiakkaan hoitoa koskevista tietojen ajan tasalla pitämisestä sekä RAI arvioinnista.
Kuusamon kaupunki on ottanut viime vuoden alussa käyttöön RAI seuranta arvioinnin. RAI seuranta tehdään jokaisella kotihoidon asiakkaille ja seuranta kestää viikon verran. Sen tarkoituksena on selvittää asiakkaan voimavarat, päivittäisten toimintojen sujuminen, lääkitykset ja sairaudet sekä asiakkaan ja omaisten toiveet sekä tavoitteet. Asiakkaiden koteihin viedään omaisille kaavake, johon he voivat täyttää kuinka osallistuvat läheisensä arkeen ja avustamiseen. Seurantajakson jälkeen omahoitaja täydentää tietoja asiakkaan kanssa sekä päivittää hoito- ja palvelusuunnitelman sähköisesti. RAI arviointi tehdään puolen vuoden välein.
Kotihoidossa aloittaa Virtuaalikotihoito, jossa asiakas- ja kuntoutuskäyntejä osittain hoidetaan tablettien välityksellä. Virtuaalikotihoidosta voi tiedustella lisää Kotihoidon esimieheltä Anu-Birgitta Lämsältä. Aiheesta kiinnostuneet voivat osallistua kotihoidon asiakas- ja omaisiltaan, joka pidetään Porkkapirtin juhlasalissa keskiviikkona 22.5 klo. 16.30 alkaen. Tapahtuman aiheena on virtuaalikotihoito ja ohjelma tarkentuu lähempänä.
Vaikka teknologia yleistyy kotihoidossa, kohdataan ikäihmiset yksilöllisesti, huomioiden ja kunnioittaen heidän elämänhistoriaansa sekä arvoja. Mediasta saa lukea ja kuulla huonoja uutisia ikäihmisten hoidosta, artikkelin kirjoittajat toteavat että meillä tilanne on toisin. Jokaista asiakasta hoidetaan yksilönä eikä laiteta samaan muottiin. Näin lopuksi haluamme kiittää työkavereitamme, jotka teette työtä suurella sydämellä. Kiitos!