Lukijalta

Lu­ki­jal­ta: Kyykkää ja rie­mu­kas­ta oh­jel­maa – täl­lai­nen oli Pää­jär­ven kar­ja­lais­ten jou­lu­juh­la

Pääjärven Vienaseuran puheenjohtaja Anna Vlasova vastaanotti Kuusamo-Vienaseuran tuomat suklaat ja kynttilätuikut Ali Pesoselta. Pääjärvinen Katja Kurakova säesti haitarilla kun Leena Ligotskaja ja Zinaida Ustjukova lauloivat vienalais-venäläisen laulun.
Pääjärven Vienaseuran puheenjohtaja Anna Vlasova vastaanotti Kuusamo-Vienaseuran tuomat suklaat ja kynttilätuikut Ali Pesoselta.
Pääjärven Vienaseuran puheenjohtaja Anna Vlasova vastaanotti Kuusamo-Vienaseuran tuomat suklaat ja kynttilätuikut Ali Pesoselta.
Kuva: Juha Kaartinen

Pääjärven Karjalan sivistyseura piti riemukkaan Joulujuhlan omassa Karjalan pirtissä 3.1.2018. Ennen varsinaista juhlaa pelasivat nuoret koululaiset kyykkää tasoitetulla pihalla. Näin siirretään kyykkäperinnettä nuoremmille sukupolville. Myös talvella voi siis pelata perinteistä kesäpeliä. Juhlan alussa palkittiinkin Aleksander Fedorov kyykkäperinteen elvyttämisestä.

Juhla Karjalaisessa pirtissä soljui entiseen tyyliinsä riemukkaalla ohjelmalla. Kolmituntinen yhdessäolo vietettiin laulaen, arvoistuksiin vastaten, perinteitä joulun ajasta muistellen, hieman hauskoja tehtäviä suoritellen ja jopa ohjatusti leikkien.

Pääasiassa puheet pidettiin vienan karjalan kielellä. Muutamissa paikoissa pj. Anna Vlasova ja Tamara Padarina tulkkasivat puheet venäjäksi tai suomeksi.

Juhlaan saapui vierailevaksi esiintyjäksi myös pudasjärvinen Ape Nieminen. Hän esitti Joulun viettoa suomalaiseen tapaan. Myös Joulun syvin tarkoitus tuli hänen puheessa hyvin esille. Ape kertoikin kiertävänsä viikon eri paikoissa Vienassa kertomassa Jeesuksen ilosanomasta. Omia jouluun liittyviä sävellyksisä hän säesti kitaralla.

Juhlan alkupuolella Kuusamo-Vienaseuran lahjat luovutti Ali Pesonen. Kolmenkymmenen ihmisen joukossa kävi usein hieno puheensorina, kun nautittiin ohjelmien lomassa maittavista emäntien valmistamista syötävistä, teestä ja mehuista.

Ohjelmien loppupuolella Katja Kuranova säesti haitarilla Leena Ligotskajan ja Zinaida Ustjukovan duoa heidän laulaessaan vienalais-venäläisen laulun. Kaikki esitykset saivat ansaitut taputukset.

Joulujuhlan lopuksi oli tietysti arpajaisten arvonta. Voittoja olivat juhliin osallistujat tuoneet niin paljon, että jokainen arpa voitti. Hyvillä mielin lähtivät pääjärveläiset, sohjanankoskelaiset, louhelaiset ja kuusamolaiset juhlijat kotimatkoilleen.

Juhla onnistui, vaikka Vienassakin oli ollut yli15 tunnin sähkökatkos, kun lumikuorma oli katkonut sähköjohtoja. Myös tiet olivat melko huonossa ajokunossa, kun auraukset olivat keskeneräisiä.

”Ennen varsinaista juhlaa pelasivat nuoret koululaiset kyykkää tasoitetulla pihalla.