Lu­ki­jal­ta: Luon­non­suo­je­lu­jär­jes­töt ja vihreät ra­hoit­ta­maan Lii­ka­sen­vaa­ran­tien lop­pu­osan

Kuusamon Liikasenvaarantien peruskorjausremontissa tien loppuosa kansallispuistoalueella on jäämässä päällystämättä ja nykytilaan, uutisoi Koillissanomat (4.6.2018).

Hankevastaava Ari Kuotesaho Pohjois-Pohjanmaan ely-keskuksesta kertoo jutussa, että kyse on rahasta. Hankerahat eivät riitä puisto-osan noin 2,3 kilometrin mittaisen pätkän päällystämiseen Oulankajokikanjonista Käylään päin, koska lisärahaa ei ole mistään tulossa.

Allekirjoittaneen ehdotukseni on, että nyt olisi luonnonsuojelujärjestöillä ja vihreillä mahdollisuus astua esiin, ja he voisivat järjestää rahoituksen tien puisto-osan päällystämiseen.

Luonnonsuojelujärjestöt ja vihreät ajavat kyllä voimakkaasti luontoarvoja, mutta eivät osallistu kiinteän omaisuuden suojelun rahoittamiseen.

Nyt olisi oiva mahdollisuus luonnonsuojelujärjestöjen ja vihreiden väellä näyttää, ovatko he muutakin, kuin vain kaikkien investointien jarruttajia ja valittajia.

”Nyt olisi oiva mahdollisuus luonnonsuojelujärjestöjen ja vihreiden väellä näyttää, ovatko he muutakin, kuin vain kaikkien investointien jarruttajia ja valittajia.
Ilmoita asiavirheestä