Pelti kiinni ja kaikki savut sisään. Se juoskoot ulos, ken pystyy. Näin voi käydä huonosti vetävässä huushollissa ja puoluekokouksessa. Jyväskylässä koettiin tapahtumat, joita ajatushautomossa on yritetty sulatella, mutta hieman huonolla tuloksella. Missä on totuus? Totuus taitaa piillä katsojan silmissä, sillä ei ole yhtä totuutta. Totuus on aina sidottu näkökulmaan.
Jyväskylässä tuli savut sisään kerralla. Meno oli sellaista, että tuli mieleen Saksan Weimarin tasavallan luhistuminen Aatun valtaan tullessa. Kaikki tapahtui sielläkin demokratian ja voimassa olevan lakien mukaan. Valta on kaapattu usein muodollisesti oikein kuten Viron liittäminen Neuvostoliittoon. Sitä sanotaan näennäisdemokratiaksi.
Ehkäpä peltipuolue paljasti todelliset karvansa Jyväskylässä. Eihän siinä mitään, sillä demokratiassa on edustajia sieltä ja täältä. Eduskunnassa istuvat ”kansanedustajat”, ja he edustavat todellakin kansaa. Läpileikkaus Suomen kansasta.
Se, että joku olisi ihastunut Audin takapenkillä istumiseen tai ministerin palkkaan, on naiiviuden huippu. Jokuhan siellä aina istuu vuorollaan, kansa heidät on sinne valinnut. Alkaa jutut olemaan samaa luokkaa kuin eräässä toisessa puolueessa, jonka kauhistus on raharikkaat. Laukovat välillä sellaisia sammakoita suustaan, ettei uskoisi lukutaitoisten ihmisten moiseen ryhtyvän. Täällä on tultu siihen johtopäätökseen, että sammakot on tarkoitettu yksinkertaisille omalle äänestäjäkunnalle, joka ei käkeä harakasta erota.
Sitten on onneton kehonrakentaja, joka ei tiedä, missä olisi oikea kotipesä. Edes taas seilataan. Liekö sukuvika, joka naisparkaan on iskenyt. Hänen isänsä Arvo Sainio oli kuulu poliittinen kolmiloikkaaja, joka seilasi SMP:sta SKYP:iin, SKYP:stä SMP:hen ja vielä takaisin SKYP:iin. Vai olikohan syynä tieto peruspuolueen gallupin kannatuspiikistä, joka innoitti takaisinspurttaukseen? Joskus ihmeteltiin, ketkä äänestävät naispuolista kehonrakentajaa? Onhan näitä kehonrakentajia kansassa.
Keskustapuolueella ovat omat vikuroijansa. Väyrynen lähti omille teilleen ja kokoaa uutta puoluetta. Repeämisiä on siellä ja täällä, mutta ne hoidetaan sivistyneesti.
Onko aate ratkaiseva? Kummallisinta tässä touhussa on se, että poliittiset teemat ovat entisellään. Politiikassakin ihmiset ovat ratkaisevassa asemassa kuten kaikessa. Ihminen äänestää ihmistä. Näin taisi käydä nytkin, eli kokoomukselle ja keskustalle uudet peltipuolueen kasvot eivät herättäneet positiivisia tuntoja. Eihän sitä voinut suoraan sanoa, vaan puhuttiin arvoista. Olisihan se varmaan kauhistus, jos valittu puolue-edustajisto olisi edustanut virallista Suomea. Olisivat joutuneet istumaan Audin takapenkillä ja nauttimaan ministerin palkkaa. Entäpä alkoholin käyttö? Olihan meillä aikoinaan Karjalainen, joka paljastui lopulta pahemman luokan viinamäen Heikiksi. Muutakin sopimatonta harjoitettiin, jos Tabe Sliorin muistelmiin ja paljastuksiin on uskomista. Taisi jopa tasavallan isä lepäillä Taaben rintojen suloissa hänen Bulevardin buduaarissaan. Mikäs siinä, sillä olihan Slior iranilaista ruhtinassukua. Valta turmelee.
Ulkoinen habitus on usein ratkaiseva. Tässä suhteessa olivat hyvin pukeutuneet isäntämiehet Soinin johdolla ja nukkavierut takametsien miehet, jotka oli hälytetty ”aatteen” velvoittamana. Ero oli päivän selvä. Takametsien miehillä on ääni siinä missä muillakin. He olivat varmaan löytäneet poliittisen kodin. Politiikka ei ole sama asia kuin viha. Mutta viha on valtava voima kaikilla tasoilla yksilötasolta kansakuntien väliseksi.
Täytyy vain uskoa, että peltipuolueella on kannatusta. Takametsien miehet ovat löytäneet samaistumisen kohteen, joka sopii heille. Kanava, jota kautta purkaa tuntojaan ja kaasujaan. Vasemmistoliitto ei heille kelpaa, vaikka ajaakin heikon ja köyhän asiaa. Kyse on jostakin paljon muusta, joka on perinteisille puolueille uutta.
Voi käydä niin, että elleivät perinteiset puolueet kykene kanavoimaan itseensä uusia virtauksia, saa peltipuolue kasvualustan, joka ei lupaa hyvää. Mutta nykyiset valtapuolueet voivat vain syyttää itseään, koska eivät ole kuunnelleet herkällä korvalla kansan tuntoja. Pata voi kuohua pian yli, jos joku raottaa Pandoran lipasta.
Ajatushautomo on vahvasti sitä mieltä, että nykyisten puolueiden kokoomuksen ja keskustapuolueen on prosessoitava muukalaisviha, laittomat maahantulijat yms. Se, että asioita hymistellään ja kielletään puhumasta, johtaa lopulta Jyväskylän kaltaisiin kiehumisiin. Prosessointi on tässäkin asiassa ydinkysymys. Tosin sotaveteraanit, jotka pelastivat Suomen kertaalleen, eivät mitään prosessointia saaneet, mutta sodan kokemat traumat kanavoitiin armottomaan työntekoon ja raatamiseen.
Vaikeata on uskoa Halla-ahon pitempiaikaan suosioon. Johdossa vaaditaan karismaa ja sitä herralla ei ole. Baabelin mäen ajatushautomolla uskotaan sivistyneeseen käytökseen. Mutta toisaalta olitpa esillä mediassa hyvässä tai huonossa, tuo se aina kannatusta. Näin on myös Ylämaalla ollut havaittavissa.