Hukka perii ja suden suuhun. Näin on valitettavan monelle koiralle käynyt. Ja mielestäni on vain ajan kysymys, milloin suden suuhun joutuu ihminen.
Sudet puhuttavat vuodesta toiseen, ja varsinkin metsästysaikaan, jolloin liikamääräisten susien aiheuttamia vahinkoja sattuu eniten.
Koiraharrastajien lisäksi todellisissa vaikeuksissa ovat poroelinkeinon harjoittajat. Paikoin ammatinharjoittaminen on käynyt liki mahdottomaksi susien tappaessa kaikki vasat. Sudet ovat verottaneet myös aikuisia poroja todella raskaasti. Poronkasvattajien lisäksi lampureiden yhteiselo susien kanssa on paikoin todella tukalaa.
Mitä sitten pitäisi tehdä? Susien suojelua ajavien mielestä on tärkeää säilyttää Suomen suden lajipuhtaus, ja tähän tietysti tarvitaan riittävän suuri kanta. Toisaalta ei ole voitu osoittaa, että suomalainen susi poikkeaa jotenkin venäläisestä sudesta.
Ensinnäkin voitaisiin rakentaa aita Venäjän rajalle, jotta ”väärän” geenipohjan leviäminen voidaan estää. Samalla saataisiin torpattua myös villisian ja sen tuomien eläintautien leviämistä Suomeen. Nyt sudet ovat keskittyneet pitkälti läntiseen ja itäiseen Suomeen, joissa kanta on ylitiheä. Susia tulisi siirtää Etelä-Suomeen, jotta ihmiset pääsisivät sielläkin nauttimaan luonnon monimuotoisuudesta. Samalla saataneen ratkaistua ylitiheän valkohäntäpeurakannan ongelma.
Pihoille tulevien susien lopettamiseen tulisi saada lupa nykyistä huomattavasti helpommin, etupäässä automaattisesti. Susi ei pihoille vahingossa tule. Tässä auttaisi varmasti säännöllinen kannanhoidollinen metsästys, jolloin susi oppii taas luontaisesti väistämään ihmistä. Samoin pakkotilanteessa, kuten esimerkiksi metsästyskoiran, koti- tai tuotantoeläimen suojaamiseksi, tulee suden lopettaminen sallia nykyistä selvemmin; ilman, että automaattisesti tulee epäillyksi törkeästä rikoksesta.
Suden aiheuttamista vahingoista tulisi maksaa asialliset korvaukset vahingonkärsijälle. Nykyisellään hyvän metsästyskoiran menettäneen saamat korvaukset ovat lähinnä huono vitsi. Mistä tähän kaikkeen sitten otetaan rahat? Vaikkapa LUKE:n susien pannoittamiseen ja muuhun turhaan ”tutkimukseen” käyttämistä rahoista. Aidan voisi maksaa EU.
Lopuksi on hyvä muistaa, että susi ei ole uhanalainen.