Aurinkoinen kevätpäivä helli Ryhmäkoti Tuikun asukkaita ja henkilökuntaa keskiviikkona 18.4. Suunniteltu retki Finn Jann Huskyfarmille toteutui. Luvassa oli ainutlaatuinen päivä.
20 kilometrin matka Taivalkosken keskustasta Raapansuolle taittui pienessä jännityksessä. Tiedossa oli kokemus, jota kukaan ei aikaisemmin ollut kokenut.
Perille tullessamme vastaanotto oli lämmin. Timo ja henkilökunta toivottivat meidät tervetulleeksi Finn Jann Haskyfarmille. Myös koirilta saatiin korvia huumaava haukkutervehdys. Porukka levittäytyi katselemaan koiria ja ihmettelemään niiden paljoutta.
Rekiä alettaessa laittamaan ajokuntoon, näytti siltä, että kaikki koirat olisivat halunneet valjakkoon. Koirat olivat yhtä innoissaan tulevasta ajelusta niin kuin mekin. Valjakot saatiin valmiiksi, porukat kyytiin ja niin koiravaljakkoajelu voi alkaa.
Vauhti oli kova ja lumi lenteli koirien juostessa tuttua reittiä. Timon johdolla ammattitaitoiset ohjastajat antoivat meille turvallista kyytiä. Ei edes parin valjakon ”lumen haukkaaminen” auringon pehmittämällä reitillä tuottanut ongelmaa. Matkaa päästiin jatkamaan ja nauttimaan kyydistä. Kaikki oli tyytyväisiä ja innoissaan tekemästään vauhdikkaasta koiravaljakkoajelusta.
Ajelun päätteeksi nautittiin nokipannukahvista ja grillimakkarasta lämpimässä auringon-paisteessa. Siinä kahvittelun lomassa Timo kertoili koirista ja työstään niiden parissa.
Lopuksi saimme mieleenpainuvasta päivästä muistoksi pehmo huskyt. Sitä katsellessamme muistelemme mahtavaa kokemusta vielä pitkään.
Haluamme kiittää tämän elämyksen tarjoamisesta Finn Jann Huskyfarmi Oy Timo Jokelaa ja henkilökuntaa.
KIITOS
Ryhmäkoti Tuikun asukkaat ja henkilökunta