Saatiinpa heinäkuun helteiden aikaan kaupunkimmekin kannalta todella mieluisia ja tärkeitä uutisia. Erkin ja Saaran jälkikasvu on saanut toteutettua Pölkky Oy:n toiminnan jatkuvuuden kannalta ratkaisun mikä mielestäni merkitsee koko tälle seutukunnalle ja laajemmaltikin erittäin paljon. Ajoitus tälle järjestelylle sopii hyvin, yhtiön 50. toimintavuosi täyttyy.
Olen näkevinäni Joukon kirjoituksesta että vahdin vaihdos toteutetaan sopivalla tavalla hallitusti, koska hän itse toimii muutosvaiheen aikana toimitusjohtajana. Sehän tiedetään että yritysten sukupolvenvaihdokset eivät ole helppoja toteuttaa, lainsäädäntö ei valitettavasti suosi näitä toimenpiteitä riittävällä tavalla koska monesti käy niin että jatkajaa omasta porukasta on vaikeaa löytää, yleensä verotussyistä ja toiminta joudutaan lopettamaan. Valitettavasti monipuoluejärjestelmässä järkevän verolainsäädännön säätäminen ei tahdo onnistua vaikka yleisesti tiedetään miten yritystoiminnan jatkuminen työpaikkojen säilymisen kannalta on yhteiskunnalle tärkeää.
Onneksi Pölkky Oy:n tapauksessa löytyi ratkaisu mikä osapuolten kannalta oli hyväksyttävissä ja tominta jatkuu kuten tälläkin hetkellä koko laajuudessaan.
On pakko palata juurille tämän asian kohdalla. Aivan tyhjästä Erkki, liitän Saarankin tähän yhteyteen saivat muutamassa vuodessa perustettua yrityksen, jonka nimen Pölkky Oy Erkki tempaisi ilmoille erinäisten vaikeuksien jälkeen. Kuten nyt nähdään yrityksen toiminta on ollut myös kaupungin taloudelle erittäin tärkeä, Kuusamon hyvinvointi tänään perustuu suuressa määrin Pölkky Oy:n taloudellisiin saavutuksiin.
Nyt tallaan hiukan kaupungin päättäjien varpaille mutta olen sen verran ikämies että olkoon menneeksi. Pölkky Oy:n juhlavuoden kunniaksi kaupunkihan toimii tietyllä tavalla. Itse näkisin että nyt vielä rakentamaton maa-alue Kitkan- ja Vanttajantien välissä sopisi hyvin Erkin ja Saaran aukioksi sopivalla tavalla varustettuna. (tottakai tarvitaan omaisten suostumus) Nyt tiedossa oleva kaavoitus saisi väistyä.
Pitihän tästä kiusankappaleesta jo päästä eroon ankkamallin yhteydessä, mutta ei, Juomasuo noussut taas otsikoihin. Uhittelut uudemman kerran alkaneet. Nyt vain yhtiön ja malminkin nimi ovat muuttuneet. Uskokaa kaivosyhtiö lopultakin että teidän nykytekniikalla ei kallisarvoisia vesiämme pilaamatta ja luontoa turmelematta voi kaivostoimintaa harjoittaa. Tietääkö kaivosyhtiö miten kauan nämä malmivarat ovat pilaantumattomana olleet maanpovessa. Tähänkö ajankohtaan olette laskeneet että nyt lepääminen riittää vaikka luontoarvojemme kustannuksella.
Meille kuntalaisille toimeentulon kannalta on elinehto että ympäristömme säilyy puhtaana. Saastumattomat vedet ja turmeltumaton muu luonto on arvokasta pääomaamme minkä haluamme säilyttää myös tuleville sukupolville.
Käsitykseni kaikesta huolimatta on että kaivosyhtiön toimet mitä julkisuuteen on saatettu tulevat jäämään tussahdukseksi mutta pitäähän vaikka pilanpäiten koetella kuntalaisten sietokykyä.
On hyvä että kaupunki aikaansai valitusprosessin vaikka tiukille ottikin. Saatiinhan tähän saumaan jonkinlainen aikalisä mikä tässä tilanteessa on erittäin tarpeellinen.