Lukijalta

Lu­ki­jal­ta: Turun tra­ge­dian ope­tuk­set

Turun silmittömät puukotukset ovat vaikea asiaa käsittää. Tekijä on elänyt ja kasvanut kovin toisenlaisessa maailmassa kuin me. Siksi on kaikkein parasta tuollaisen murhenäytelmän kohdalla tuntea myötätuntoa ja surua, mutta ei vihaa eikä syyllistämisen halua. Yleistäminen tyylin ”tuollaisia ne maahanmuuttajat ovat” olisi kaikkien tyhmintä ja vaarallisinta. Kannattaa muistaa, että ei ainoastaan puukottaja ollut muualta tullut, vaan myös uhrien ensimmäinen auttaja oli maahanmuuttaja. Kun paikalle sattuneet suomalaiset kuvasivat tapahtumaa kännyköillään, muualta tullut riensi auttamaan oman henkensä uhalla. Siinä oli todellinen ”laupias samarialainen”.

Jos missä niin tässä poliisille on annettava työrauha. Ainakin tähän asti he näyttävät olleen tilanteen tasalla. Oletettavasti he ovat jatkossakin. Maahanmuuttajien maailmaan kannattaa päästä sisälle. He tunnistavat itse kaikkein parhaiten nämä äärimmäisliikkeen miehet jo ulkonäöltä. He havaitsevat jo parran muodosta ja kasvojen ilmeestä, ketkä ovat Isiksen kätyreitä, mutta he myös tietävät, että nämä ovat häikäilemättömiä ja iskevät heti, mikäli epäilevät olevansa paljastumassa. Heidän julkinen sormella osoittaminen voi käydä kalliiksi. Sen vuoksi asiantuntijoiden on annettava hoitaa hommansa. He osaavat hoitaa sen tarpeellisen hienotunteisesti.

Pahin mahdollinen Turun tragedian seurannainen olisi yleistäminen ja vihan lietsonta maahanmuuttajia kohtaan. Se olisi kerrassaan tehokas ase Isiksen käyttöön. Vihan lietsonta ja syyllistäminen synnyttää uutta vihaa ja vastasyyllistämistä. Vihaan vastaaminen vihalla ja väkivaltaan väkivallalla johtaa vihan ja väkivallan kierteeseen, jolla ei ole hyvää eikä kunniallista loppua.

Yhdysvaltain presidentti Trump uhotessaan tuhoavansa Isiksen ankaralla kostolla ja väkivallalla tekee henkitoreissaan taistelevalle järjestölle kallisarvoisen palveluksen. Hänet sietäisi palkita Isiksen kunniamerkillä. Maahan muuttajien syyllistäminen ja kollektiivinen vihan lietsonta tarjoaa oivan kasvualustan tälle terroristijärjestölle. Syyriasta ja Irakista Isis kenties saadaan pois ajetuksi, mutta Trumpin politiikalla se tuodaan kotiovelle. Tämän herran politiikka ei siis todellakaan kelpaa esimerkiksi, tai kelpaa kyllä mutta varoittavaksi. Surkuhupaisinta koko asiassa on se, että koko Isis on amerikkalaisten oma tuote, heidän väkivalta- politiikkansa synnyttämä vastareaktio. Amerikkalaisten pitäisi siis kaiken järjen mukaan sotkunsa siivota, mutta tuolla politiikalla he sotkevat sitä lisää. He ovat tuoneet omat sotkunsa Eurooppaan. Isiksen vinoutuneessa katsannossa amerikkalaiset edustavat länsimaita ja kristittyjä, niinpä iskiessään eurooppalaisia ja kristittyjä, he kuvittelevat kostavansa Amerikalle.

Siispä Turuin väkivaltatapauksen edessä on pidettävä sydän lämpimänä, mutta pää kylmänä!