Seppo Ervasti kirjoittaa (KS 25.10) ”vihreiden veljien” kauniista ja inhimillisestä ajatuksesta Kitkan noidan suhteen. Valtuustoaloitetta ei ole käsitelty Koillismaan vihreät ry:n jäsenkokouksessa.
Pyysin ja sain kopion Flöjtin valtuustoaloitteesta DNRO 628/2019 ”Kuusamon saamensukuisten henkilöiden pyynnöstä ja puolesta .…jotka todennäköisesti ovat edellä mainitun henkilön sukulaisia Kuusamossa." Eihän tuon pahojen henkien manaajan henkilöydestä ole mitään tietoa. 400 vuoden takaisesta sukulaisuudesta puhuminen on hölynpölyä.
Koillissanomissa 22.10 julkaistussa kuvassa luurangosta ja esineistä ei ole kaularistiä. Uutisen tekstiosassa kerrotaan noidan kaulan kohdalla olleen rahakolikko. Maksuraha tuonelan lautturille?
Kun saamelainen noita on kaivettu esiin pakanallisesta haudastaan, hänet pitää palauttaa sinne takaisin kaikkine esineineen museoviranomaisten valvonnassa.
Tarina jääköön elämään matkaoppaiden kertomuksiin.