– Olen oppinut ottamaan vastuuta, olen kärsivällisempi, osaan kiittää pienistäkin asioista ja pyytää apua, kun sitä tarvitsen. Olen saanut rohkeutta ja ylittänyt itseni moneen kertaan.
Näin lukiovuosiaan kuvaa tänään tiistaina ylioppilaaksi valmistuva Mea Laihola. Lukioaika ei ole ollut pelkästään oppiaineiden sisältöjen tankkausta, vaan Kuusamon lukiossa vietetyt 3,5 vuotta ovat olleet nuorelle melkoinen elämäntaitojen koulu.
– Minusta tuntuu, että olen kasvanut tosi paljon lukioaikana ja olen myös oppinut itsestäni uusia asioita. Tunnen itseni paremmin, Laihola pohtii.
Mukavaa ja välillä tosi rankkaa, kuvailee 19-vuotias ylioppilas opiskeluaikaansa.
– Enemmän kuitenkin mukavaa. Välillä oli tosi rankkaa, kun samalle jaksolle kerääntyi useampia hankalia aineita. Biologia, fysiikka ja kemia ovat mulle vaikeita aineita, mutta hyvät opettajat ovat olleet pelastus. Lukiossa opettajat ovat tosi auttavaisia, kiinnostuneita oppilaistaan ja haluavat oikeasti auttaa, aina jos tuntui, että apua tai tukiopetusta tarvitaan. Opettajat huomioivat hyvin myös heikompia oppilaita.
Pelkkää opiskelua ei lukioaikakaan saa olla.
– Aloitin kuntosalilla käynnin, mikä on vaikuttanut paljon omaan jaksamiseen. Tietysti aikaa pitää olla myös kavereille. Itse pidän yhtenä stressin mittarina sitä, kuinka hyvin saa nukuttua. Uniin ei kouluasiat ole minulla onneksi vaikuttaneet.
– Välillä motivaatio opiskeluun on korkea, välillä sitä saa vähän hakea. Välillä sitä on maannut sängyssä ja katsonut Netflixiä, mutta sitäkin jaksaa vain aikansa ja taas on tuntunut opiskelu mukavammalta, Laihola nauraa.
Lukiosta mieleen jäävät myös hyvät ystävät.
– Meillä on ollut yläkouluajoilta lähtien tosi tiivis neljän tytön porukka ja parhaina kavereina ollaan jatkettu läpi lukionkin. Kavereilla on ollut tosi iso merkitys siinä, että on jaksanut opiskella.
– Lukioaikana tapasin myös poikakaverini, jonka kanssa ollaan oltu yhdessä kaksi vuotta. Tosi paljon kaikkea ihanaa on tapahtunut viime vuosien aikana, Laihola hymyilee.
Ylioppilaskirjoitukset menivät odotusten mukaan, osittain jopa omia odotuksia paremmin.
– Kirjoitin äidinkielen, pitkän englannin, matematiikan, psykologian ja terveystiedon. Jaksoin ponnistella kirjoituksiin hyvin. Oikeastaan vähän yllättikin, kuinka hyvin ne meni.
Tulevaisuuden suunnitelmat ovat Laiholalla selvät. Haaveena ovat oikeustieteen opinnot Rovaniemellä.
– Tässä on hyvin aikaa lukea kevään pääsykokeisiin. Lakimiehen ammatti on ollut tavoitteena jo yläkouluajoilta lähtien. Että pääsee työn kautta auttamaan toisia ihmisiä.
Koillismaalla ylioppilaslakin painaa tiistaina päähänsä 11 ylioppilasta – Taivalkoskella on kaksi ja Kuusamossa yhdeksän uutta ylioppilasta.
Laiholan perheessä juhliin on valmistauduttu huolella ja kotona vietettäviin juhliin odotetaan lähes sataa vierasta. Tarjoilut, täyte- ja juustokakut sekä muut herkut on tehty oman perheen voimin ja juhlakoristelujen väriteemana on musta ja kultainen.
– Iso suku, isot juhlat. Odotan niitä innolla ja on ihanaa, kun saa oikein tunnelmoida kynttilöin ja ulkotulin. Tulee olemaan niin kaunista ja tunnelmallista, Laihola iloitsee.