Kuusamossa pelastuslaitos sai tiistaina aamulla tavallisuudesta poikkeavan tehtävän, kun se lähti pelastamaan lumenpudotustehtävissä ollut ihmistä.
– Lumenpudottaja oli ollut tulossa katolta alas ja oli luiskahtanut niin, että oli jäänyt räystään ja palotikkaiden väliin jumiin, eikä päässyt ylös eikä alas. Kävimme nostamassa hänet takaisin katolle. Ihminen ei loukkaantunut tilanteessa, päivystävä palomestari Ville Määttä kertoo.
Määtän mukaan vastaavanlaisia tehtäviä on hyvin harvoin.
– Silloin tällöin joku on pudonnut, mutta hyvin harvoin on jäänyt jumiin katolle.
Nyt eletään aikaa, kun moni suuntaa katolle lumikuorman tiputtamiseen. Määttä kehottaakin miettimään ennen katolle kiiruhtamista muutamaa asiaa.
– Pitää muistaa oma fyysinen kunto, että ei rasita itseään liikaa, että terveys ei petä katolla. Putoamissuojaimet kannattaa miettiä katon ja tilanteen mukaan.
Ensimmäisenä Määtän mielestä kannattaa kuitenkin miettiä sitä, että tarvitseeko katolle mennä lainkaan.
– Jos lumikuorma ei ole uhkaava, ei katolle kannata lähteä. Lumenpudottaminen katolta on aina riski. Ei sinne kannata lähteä ehdoin tahdoin, Määttä muistuttaa.