Mäkelän koulun liikuntasalin lattia on täynnä erilaisia sisällä käytettäviä lumilautailunharjoitteluvälineitä. Parikymmenpäinen lapsijoukko on kerääntynyt puoliympyrään istumaan ja katsomaan lumilautailuvideota kannettavalta tietokoneelta. Tietokoneen vieressä seisoo kuusamolainen lumilautailija Emmi Parkkisenniemi ja yksi Suomen lumilautaliiton Kids on Board -kiertueen vetäjistä, Siv Knudsen.
Kun Knudsen kysyy näyttikö lumilautailu videolta nähtynä vaikealta, lapset kieltävät kuorossa.
– Ihan mahtavaa olla mukana tällaisessa toiminnassa, Parkkisenniemi sanoo, kun innosta pulppuilevat lapset on jaettu ryhmiin ja jokainen ryhmä pääsee harjoittelemaan lautailua omalla toimintapisteellään.
Esikuvan roolinsa Parkkisenniemi tiedostaa, mutta ei ota siitä liikaa paineita vaan on oma itsensä niin lautaillessaan kuin vapaa-ajalla. Nuori lumilautailija haluaa olla hyvä esimerkki, tuoda positiivista ilmapiiriä ympärilleen ja innostaa lapsia lajin pariin. Näyttää, että voi olla kaikkien kanssa kaveri, ystävällinen ja muut huomioon ottava.
– Lumilautailu on siitä hauska laji, että lautailijoiden kesken on vahva yhteishenki. Ei jätetä ketään porukasta ja katsotaan omiemme perään.
Lue lisää printistä tai näköislehdestä 16.12.2019.
Juttua muokattu 17.12.2019 klo 9.29: Liitetty kuva ja kuvateksti