Pianisti Anne Kauppi konsertoi Kuusamossa ensiviikolla. Konsertissa kuullaan György Ligetin (1923-2006) etydejä ja lohduttavaa Chopinia ja Bachia.
Ligeti tunnetaan parhaiten teoksista, joita Stanley Kubrick käytti elokuvissaan 2001: Avaruusseikkailu ja Eyes Wide Shut.
Anne Kauppi on konsertoinut pianistina 19 vuoden ajan. Vuosittain hän soittaa noin 30 konserttia.
Kauppi opiskeli Espoon musiikkiopistossa vuosina 1970-73 ja vuosina 1973-80 Meri Louhoksen oppilaana Sibelius-Akatemiassa, jossa hän suoritti pianonsoiton III-kurssin maksimipistein. Ensikonserttinsa hän soitti vuonna 1980. Kauppi on suorittanut Juilliard-korkeakoulututkinnon New Yorkissa.
Kaupin viimeisin Alban julkaisema ja Otto Donnerin tuottama Chopin-levy sai hyvän vastaanoton kansainvälisissä julkaisuissa.
Rytmisesti rohkeat Ligetin etydit ovat uudemman pianokirjallisuuden merkittävimpiä teoksia. Anne Kaupin mukaan ne ovat todella kauniita ja helposti sulatettavia sekä jazzahtavia. Ligetin etydejä ei ehkä teoksen vaativuuden vuoksi esitetä julkisesti kuin aniharvoin.
Ligeti kuvaa kyllä maailman pahuutta ja mielettömyyttä, kertoo viime vuosisadan sanoinkuvaamattomista kauheuksista. Etydien ohjelmalliset nimet, kuten ”Epäjärjestys” ja ”Paholaisen portaat”, kertovat teosten sisällöstä hyvin tarkkaan ja usein ne ovatkin musiikillisia näkyjä tai kuvia.