Laskiaissunnuntaina, 26.2. pienen kuusamolaisen kylän, Maanselän, väki kokoontui entisen kyläkoulun pihamaalle laskiaisriehaan. Tapahtuman idea sai alkunsa, kun huomattiin että kylällä asusteleekin jo useampi perhe, yhteensä parikymmentä lasta. Muuttoa on siis tapahtunut myös maalle päin!
Laskiaistapahtumassa perinteisesti laskettiin mäkeä, hiihdettiin, syötiin makkaraa ja laskiaispullia, sekä leikittiin ulkoleikkejä. Halukkaat pääsivät myös Rusina-ponilla ratsastamaan. Päivään kuului iloisia ilmeitä, uusia ystäviä, liikuntaa, raitista ilmaa ja yhdessäoloa. Pakkanen paukkui -10’c ja aurinkokin kävi näyttäytymässä pilven takaa.
Päivän tunnelmat kiteytti kuusivuotias Luukas Kilpivaara, joka totesi Suvi-äidilleen tapahtuman olleen hänestä ”Maailman paras matka!” Niin, aina ei tarvitse lähteä kotoa kolmea kilometriä kauemmaksi, että saadaan lapsille ainutlaatuisia kokemuksia.
Avoimien kylien päivänä Maanselän kylänväestä osa on tutustumassa Unkarin ystävyyskyläänsä ja osa lähikyliin, joten 10.6. kannattaa suunnata tutustumaan muihin Kuusamon kyliin. Pohjois-Pohjanmaan kylät ry:n tavoitteena on saada 50 kylää osallistumaan Avoimiin kyliin tänä vuonna, joten silloin on oiva tilaisuus lähteä tutustumaan vaikka naapuripaikkakunnalle!