Pääkirjoitus
Kuusamon kaupungin työhyvinvointiohjelman tulokset ovat rohkaisevia. Viime vuonna sairauspoissaolot vähenivät 5 000 päivää verrattuna edelliseen vuoteen (KS 22.1.).
Kuusamossa muillakin työnantajilla, ainakin suurimmilla, Pölkyllä, Kuusamon Juustolla, Koillismaan Osuuskaupalla ja Rukakeskuksella, on omat työhyvinvointiohjelmansa. Valveutuneimmat työnantajat ovat huomanneet, että työhyvinvointiin panostaminen säästää silkkaa rahaa parempana tuottavuutena. Vähemmän sairauspoissaoloja on yhtä kuin enemmän tehokkaita työtunteja vuodessa.
Työnantaja voi rohkaista työntekijäänsä liikkumaan, voi antaa liikuntaseteleitä, mutta lopullisen päätöksen terveellisistä elämäntavoista tekee jokainen itse kahden korvansa välissä. Vastuuta omasta hyvinvoinnista ei voi sysätä työnantajalle eikä yhteiskunnalle. Tavoitteet toteutuvat parhaiten, kun niitä kohti ei punnerreta otsa rypyssä ja niska limassa, vaan leikkimielellä ja yhdessä kaverin kanssa.
Määttälänvaaran koululla Kuusamossa henkilökunta keksi, että jokainen voi haastaa kaverinsa ja itse itsensä leikkimieliseen kisaan. Koulun työntekijät kirjoittivat itselleen omaan terveyteen ja hyvinvointiin liittyvän tavoitteen paperille. Paperi suljettiin kirjekuoreen ja pantiin koulun kassakaappiin. Tulokset puidaan yhdessä ennen kesälomia.
Tällaista vertaistukeen ja pieneen kisailuun perustuvaa hyvinvoinnista huolehtimista on syytä rohkaista kaikilla työpaikoilla.
Kuusamon kaupunki on ottanut käyttöönsä Pauli Miettisen laatiman terveysliikunnan hyvien käytäntöjen kokonaisuuden. Yksi osa käytäntöjä on kaupungin työntekijöille tarjottu vuosittainen mahdollisuus kehonkoostumusmittaukseen. Mittaamisen yhteydessä henkilö saa palautteen kehittymisestään ja neuvoja jatkon varalle.
Ruumiilliseen työhön perustuva liikunta on hävinnyt yhteiskunnastamme lähes tyystin. Hyvinvointimme vuoksi on tärkeää, että otamme liikkumisestamme ja terveydestämme vastuuta, ja saamme tarvittaessa myös neuvoja.