Mar­kuk­sen evan­ke­liu­mi Kuu­sa­mon kir­kois­sa

Tornion Kaupunginteatteri vierailee Kuusamossa tulevana torstaina 28. syyskuuta. Teatteri esittää tuolloin Kuusamon kirkoissa maineikkaan esityksensä Markuksen evankeliumista.

Esitykset järjestetään torstaina Käylän kirkossa kello 11 ja Kuusamon Pyhän ristin kirkossa kello 18.

Markuksen evankeliumi on lyhin uuden testamentin neljästä evankeliumikirjasta. Samalla se kuitenkin sisältää eniten toimintaa ja tapahtumia.

Heti julkisen esiintymisensä alussa Jeesus teki suuria ihmetekoja, jotka hämmästyttivät kansanjoukkoja ja Jeesuksen seuraajia. Markus haluaa osoittaa, että ihmeteot tapahtuivat Jumalan voimasta, mutta ajan uskonnolliset johtajat eivät hyväksyneet Jeesuksen tekoja ja opetuksia. Tämä johti välikohtauksiin, jotka saivat heidät lopullisesti suunnittelemaan hänen surmaamistaan.

Markuksen evankeliumia pidetään evankeliumeista vanhimpana. Markus tahtoo rohkaista ihmisiä uskomaan Jeesuksen voimaan, joka pelastaa heidät. Hän tahtoo myös muistuttaa, että uusi elämä Jeesuksen seurajana ei ole helppoa, vaan heidän täytyy olla valmiita kärsimään Jeesuksen tavoin.

Markuksen evankeliumin esittäminen kirkkodraamana ja sooloteatterina alkoi Tanskasta noin 15 vuotta sitten ja levisi nopeasti kaikkialle Eurooppaan.

Suomessa aiheeseen tarttui ensimmäiseksi Tampereen Teatterin Paavo Liski ja Kari Hakala vuonna 1995 ja perinnettä on näihin päiviin jatkanut Tornion Kaupunginteatteri. Esitys on saanut kiitosta siitä, että se on tehty esitettäväksi juuri kirkossa. Muutenkin tekotapa on ollut poikkeuksellinen. Sen ohjauksesta on vastannut kirkon nuorisotyön ohjaajiksi valmistunut opiskelijaryhmä, sekä asiantuntijoina on käytetty laajasti kirkon työntekijöitä.

Tornion Kaupunginteatteri on tiettävästi maailman pohjoisin ammattiteatteri ja samalla maamme toiseksi pienin teatteri. Se toimii kiertueteatterina Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja koko Pohjois-Kalotin alueella. Torniolaisen version näyttelijänä toimii teatterin näyttelijä Pauli Mahlamäki, jonka esitys on vieraillut eri puolilla jo yli 400 kertaa.

Neljätoista vuotta sitten teatteri asetti tavoitteeksi, että esitys saavuttaisi kaikki Suomen kirkot ja seurakunnat. Hyvin pitkälle tavoite on toteutunut.

Esitys kestää 50 minuuttia ja siihen on vapaa pääsy. Lisäksi myynnissä on viiden euron hintainen käsiohjelma. Tilaisuuden päätteeksi kahvitarjoilu.

Vierailun järjestäjänä toimii Kuusamon ev.lut. seurakunta. Esityksen on ohjannut Suomen Kirkon Sisälähetysseuran Opiston opiskelijaryhmä sekä joukko kirkon asiantuntijoita.

 

Ilmoita asiavirheestä