Hommatkaa Posion kunnan puolesta kamerat Valkaman palvelukeskuksen ympärille, niin saadaan nuo ilkivaltaa tekevät kiinni ja vastuuseen, ja myös heidän vanhempansa vastuuseen, posiolaismies soitti.
Minkä takia on kielletty ikäihmisten lääkärien vastaanottoajat Kuusamon tk:ssa? Minä aikaa soitin, en saanut aikaa. Sitten minun vaimo röntgeniin pyysi, ei sinnekään saanut aikaa, eikä lääkärin vastaanotolle. Potilasasiamiestäkään ei saa kiinni. Onko se uusi sote tullut Kuusamoon näin jäykkänä, kysyvät Markku ja Hilkka Korva.
Kiitos Posion koko perheen vapputapahtumasta. Kiitos järjestäjille sekä mukana olleille iloisesta ja hauskasta tapahtumasta. Kaikenikäisten kanssa vietetty rento ja hauska hetki säilyy kauan mielessä. Tuhannet kiitokset lähettää yksi mukana ollut.
Päivystävä lääkäri! Kun tutkit potilasta, niin muista, ettei tyhmiä kysymyksiä ole! Potilaalla ei voi sairauksista olla samaa tietomäärää kuin lukeneella ammattilaisella. Potilaan ei saisi koskaan lähteä pois tunteella, että olinpa minä tyhmä, kun tänne tulin käymään ja kyselemään turhia! Enää en lähde lääkäriin! Suomalaista miestä on jo muutenkin vaikea saada lähtemään hoidon piiriin. Asioita voi esittää kauniisti puhumalla ja hyvin kohtelemalla potilasta, hänelle ei tule turhautumistaan näyttää, eikä varsinkaan mitätöidä potilasta
Maamme-laulua laulamaan valmistaudutaan seisomaan nousten. Se lauletaan seisten. Aina. (Poikkeuksena kykenemättömyys). Ulkotiloissa miehet avopäin. Kunnioitamme siten isänmaatamme kansallislaulua laulaessamme. Säilyttäkäämme perusarvot: koti, uskonto ja isänmaa.
Miksi Kuusamossa ikäihmisille suunnatuissa tilaisuuksissa aina tarjolla haitarimusiikkia? Ei kaikki vanhat pidä haitarimusiikista ja rillumarei-meiningistä, etenkään naisihmiset. Oma äitini ei voinut sietää sitä. Paikkakunnalla musiikkiopisto, eikö sitäkautta saisi nuoria ja lahjakkaita esiintyjiä jotka voisivat kartuttaa esiintymiskokemustaan?
Kitkantien suunnittelu brechneviläistä ajattelua? Kuotesaho, oletko edelleen täysin samaa mieltä keskiviikon lehden pääkirjoituksen kanssa? 2014 ei kukaan tiennyt miten nettikauppa kehittyy. Maailma muuttuu yhä kiihtyvällä tahdilla. Jos tänä vuonna tehdään 2014 hajatusten pohjalta Kitkantien korjaus, ollaan pahasti tuhlaamassa yhteisiä varoja. Kaksi miljoonaa euroa ei tunnu missään. Kiinteistöjen omistajat ja yrittäjät ovat tuoneet esille 2080-luvulle, ei kun 2020-luvulle, sopivat suunnitelmat. Miksi kiinteistöverojen maksajia ei kuunnella? Lehti kehui että verot nousseet muutaman prosentin, meidän veroja nostettiin 280 prosenttia. Kannattaako omistaa, kysyy Allan Mustonen.
Onko se taivaan tosi, että noille koulukiusaajille ei löydy kuria ja saada vastuuseen sanoistaan/teoistaan?