Pääkirjoitus
Kuusamon Meskusvaarassa on aktiivisia ihmisiä. He eivät jätä asioita puolitiehen, vaan panevat toimeksi. Kylään rakennetaan parhaillaan valokuituverkkoa. Sen on määrä olla valmiina vielä tämän vuoden puolella.
Suunnitelma on lähtenyt liikkeelle viime vuonna. Laajakaistan toteuttaa operaattori Nordic LAN&WAN Communication. Alunperin Meskusvaaran kyläyhdistys päätti hakea hankkeeseen avustusta ely-keskukselta, mutta hankehakemus peruttiin ja yhdistys päätti toteuttaa kyläverkkohankkeensa yhteistyössä operaattorin kanssa.
Tämä tehtiin sen vuoksi, että laajakaistaan päästiin rakentamaan näin huomattavasti nopeammin. Ely-keskuksessa hakemus olisi viipynyt eikä ollut täyttä varmuutta edes siitä, saadaanko hankkeelle tukea.
Meskusvaaraan on kesän aikana vedetty runkokaapelia noin 17 kilometriä. Kokonaisuudessaan alueelle vedetään runkokaapelia lähes 22 kilometriä ja taloliittymäkaapelia noin 11 kilometriä. Kyläverkkoon liittyy 65 meskusvaaralaista taloutta
Meskusvaaran hanke on pilottihanke. Jos se onnistuu, vastaavanlaisia hankkeita, tehdään varmaan muuallekin. Edellytyksenä on keskustaajamasta lähtevä, suhteellisen tiivis asutus ja tarpeeksi monta verkkoon liittyjää. Esimerkiksi Nissinvaaralla on selvitelty viime keväänä valokuituverkosta kiinnostuneita, mutta hanke ei ole vielä edennyt.
Viestintävirasto on myöntänyt haja-asutusalueiden laajakaistahankkeille tarkoitetusta 64 miljoonasta jo yli puolet vuodesta 2011 lähtien. Tuettujen verkkojen rakentaminen voi jatkua vielä vuoden 2017 kesään saakka. Nyt uusien hakijoiden kannattaa pitää kiirettä, jotta mahdollinen valtion tuki saataisiin.
On toki mahdollista tehdä kuten Meskusvaarassa. Operaattori rakentaa valokaapelin suunnitelman mukaiselle alueelle normaalina liiketoimintana ja markkinaehtoisesti.
Valokuituverkon rakentaminen tuo varmasti uutta uskoa Meskusvaaran alueelle ja saa jopa ihmisiä muuttamaan sen takia. Kyläalueella ollaan oltu muutenkin aktiivisia ja taistelun myötä Noukavaaran koulu sai jatkoaikaa.