Pääkirjoitus
Metsähallituksen uudistamishanke ei näytä menevän eteen päin kitkattomasti. Valtiovarainministeriön mielestä organisaatiouudistuksesta valmisteltua lakiesitystä ei voida antaakaan eduskunnalle. Valtiovarainministeriö pitää esityksen taloudellisia arvioita puutteellisina. Asiasta kertoi Maaseudun Tulevaisuus 4. heinäkuuta.
Maa- ja metsätalousministeriö on valmistellut uutta lakia Metsähallituksesta. Sen piti tulla voimaan jo ensi vuoden alusta. Lain tarkoitus on yhtiöittää Metsähallitus ja tehdä siitä vastaavanlainen liikelaitos, mitä tapahtui, kun Tielaitoksesta tuli aikanaan Destia.
Valtiovarainministeriö toteaa lausunnossaan, että Metsähallitus on ollut nykymuodossaan toimiva organisaatio. Metsähallituksen metsätalousliiketoiminnan yhtiöittäminen lakisääteisenä monopoliyhtiönä vaatii rahaministeriön mielestä vielä jatkoarviointia.
Metsähallituksen yhtiöittämistä on perusteltu muun muassa EU:n kilpailulainsäädännön vaatimuksilla. Jopa Metsähallituksen pääjohtaja Jyrki Kangas erosi tehtävästään organisaatiouudistuksen takia. Hän vastusti sitä.
Kentällä organisaatiouudistus on saanut kovaa vastustusta. Muun muassa Suomen Sahat otti asiaan kantaa. Yhdistyksen mielestä Metsähallituksen keskitetty liikelaitosmalli on hyväksi havaittu valtion maiden ja vesien hoitoon, hallintaan ja käyttöön. Se epäilee esitetyn uuden organisaatiomallin johtosuhteiden, vastuiden ja valtuuksien toimivuutta.
Paikallisille sahoille Metsähallituksella on merkitystä ja ne pelkäävät puuntoimitusten heikkenevän. Metsähallituksen henkilöstö pitää myös nykymuotoisen kokonaisuuden säilyttämistä parempana kuin organisaatiouudistusta.
Metsätalouden yhtiöittäminen on henkilöstön mielestä uhka yhtenäisyydelle, synenergialle, alueelliselle yhteistyölle ja työllisyydelle.
Näyttää vahvasti siltä, että esitetty malli Metsähallituksen organisaation uudistamiseksi ei toteudu. Nykymallilla voidaan jatkaa aivan hyvin.