Miesten sarjan voitto tuli kol­mel­la se­kun­nil­la, mutta silti har­mit­ti – Vii­si­vuo­tias taas kertoo että kar­tan­lu­ke­mi­nen on "ihan liian help­poa"

Aleksi Karppinen suunnisti miesten sarjan ensimmäiseksi kolmen sekunnin erolla toiseksi tulleeseen. Aada Heikkinen ja Eeli Heikkinen ovat aloittaneet suunnistuksen tänä kesänä. Aikaisemmasta partioharrastuksesta on ollut paljon apua metsässä kulkemiseen ja kartan lukemiseen. Äiti Alma Lähetkangas-Heikkinen, isä Jari Heikkinen sekä pikkusisko Aamu Heikkinen olivat kannustamassa kaksikkoa SM-esikisoissa.
Aleksi Karppinen suunnisti miesten sarjan ensimmäiseksi kolmen sekunnin erolla toiseksi tulleeseen.
Aleksi Karppinen suunnisti miesten sarjan ensimmäiseksi kolmen sekunnin erolla toiseksi tulleeseen.
Kuva: Anna Asplund

Taivalkosken SM-esikisoihin osallistui noin 250 kisaajaa 11 eri sarjassa.

Miesten sarjassa voiton vei Ikaalisten Nousevan Voiman Aleksi Karppinen. Voitosta huolimatta Karppinen ei ollut täysin tyytyväinen suoritukseensa.

– Rata oli tosi haastava. Alussa oli helpompaa, mutta puolessa välissä tein pari isoa virhettä, Karppinen kertoi kisan jälkeen.

Karppinen vei voiton kolmella sekunnilla.

Naisten sarjan voitti RastiKarhujen Mira Kaskinen.

Kisakeskuksessa näkyi paljon myös lapsia kilpailunumerot rinnuksissaan. Sarjat alkoivat 10-vuotiaista.

Tänä kesänä suunnistuksen aloittanut, pian 10 vuotta täyttävä Aada Heikkinen sijoittui omassa sarjassaan kuudenneksi.

– Märkää oli. Upposin polvia myöten suohon, Heikkinen kertoi nauraen.

Siskonsa tapaan kisaamassa ollut Eeli Heikkinen suunnisti 13-vuotiaiden poikien sarjassa kolmanneksi.

– Ihan kiva ja sopivan haastava rata oli, Eeli Heikkinen kommentoi.

Aada ja Eeli Heikkinen aloittivat suunnistuksen äitinsä Alma Lähetkangas-Heikkisen jalanjäljissä.

– Hurahdin suunnistukseen viime kesänä. Se koukuttaa ja siinä saa nollattua pään helposti. Ei tarvitse miettiä yhden yhtä työasiaa, kun pitää keskittyä karttaan ja suunnistamiseen, Lähetkangas-Heikkinen sanoi.

Entä mikä suunnistuksessa on lasten mielestä parasta?

– Onnistuminen, vastasi Aada Heikkinen.

– Silloin, kun onnistuu, lisäsi Eeli Heikkinen naurahtaen.

Myös 5-vuotias pikkusisko Aamu Heikkinen on päässyt välillä isompien mukaan suunnistamaan.

Suunnistusreissuilla mukana kulkevan pikkusiskon mielestä suunnistus vaikuttaa olevan helppoa kuin heinänteko.

– Kartan lukeminen on ihan liian helppoa, Aamu Heikkinen kommentoi.

Tulokset seuraavalla sivulla.

Ei tarvitse miettiä yhden yhtä työasiaa, kun pitää keskittyä karttaan ja suunnistamiseen.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä