Matkailualan raamattu Lonely Planet nostaa Suomen maailman kolmanneksi parhaaksi matkailumaaksi Kanadan ja Kolumbian jälkeen. Ensi vuonna kansallispuiston statuksen saavan Kuusamon ja Suomussalmen yhteisen Hossan matkaopas tuo erikseen esiin.
Lonely Planet on maailman suurin matkaopaskirjoja ja digitaalisia sisältöjä julkaiseva yritys. Sen tuotoksia myydään vuosittain kuusi miljoonaa.
Suomessa asiasta uutisoi Yle laajassa jutussaan.
Yhtiön mukaan satavuotisjuhlavuosi tekee Suomesta kiinnostavan ensi vuonna.
Juhlavuoden lukuisista tapahtumista jokainen matkailija löytää omansa, se kirjoittaa.
–Listauksella on valtavan suuri vaikutus. Se muuttaa individuaalimatkustajien matkustuskäyttäytymistä, arvioi johtaja Paavo Virkkunen Suomen matkailua edistävästä Visit Finlandista Ylellä.
LP nostaa Suomen yhdeksi erityiskohteeksi ensi vuonna juhlavuoden kunniaksi avattavan uuden Suomussalmen Hossan kansallispuiston.
Yksilöllisyyden lisäksi kyse on Virkkusen mukaan siitä, että ymmärrämme luontomme erityisyyden. Jo puhdas vesi on monelle iso kokemus.