Mi­nis­te­ri ei usko kai­vos­hank­keen to­teu­tu­mi­seen

Ville Niinistön mielestä Juomasuon sijainti on kaivokselle mahdollisimman huono

Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.) kehui Koillismaan tekemisen meininkiä.
Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.) kehui Koillismaan tekemisen meininkiä.
Kuva: Juhani Eskola

Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.) vieraili viikonloppuna Kuusamossa.

Karhujuhlilla puhunut ministeri kehui Koillismaalla näkyvän tekemisen meiningin.

Niinistö otti kantaa myös Käylän Juomasuon kaivoshankkeeseen.

Ministerin kanta on selvä: hän ei toivo kaivosta Juomasuolle.

Kuinka tarkasti olet seurannut Käylän Juomasuon kaivoshanketta?

– Olen hyvin perillä asioista. Pro Kuusamon aktiivit ovat käyneet esittelemässä hanketta minulle. Lisäksi virkamiehet ympäristöhallinnosta ovat pitäneet minua ajan tasalla. Myös paikallisista kaupunginvaltuutettu Mika Flöjt (vihr.) on ollut säännöllisesti minuun yhteydessä.

Mikä tekee Juomasuon hankkeesta niin tunteita herättävän?

– Kaivokset eivät sovi kaikkialle. Juomasuolla on erittäin suuri uraanipitoisuus ja kulta on kietoutunut maaperässä samaan paikkaan kuin uraani. Kaivostoiminnan riskit ovat isot ympäröiville vesistöille, joissa on Suomen arvokkaimmille taimenkalakannoille. Lisäksi luonto– ja erämatkailu sekä Rukan hiihtokeskus ovat lähellä, joten paikka on sellainen, mihin kaivosta ei missään nimessä kannata sijoittaa. Nämä tosiasiat herättävät tunteita.

Uskotko, että Juomasuolla on vielä joskus kaivostoimintaa?

– En. Jos jonnekin kaivos sopii huonosti, niin se on juuri Juomasuo. Kaivosyhtiön kannattaisi itse vapaaehtoisesti luopua hankkeesta. Yhtiön ainoan työntekijän vetäminen pois Kuusamosta osoittaa yhtiön aistivan, ettei kaivosta tänne haluta.

Onko olemassa hyvää kaivostoimintaa?

– On paikkoja, joissa on helpompaa käynnistää kaivostoiminta. On paikkoja, jonne kaivos sopii.

Miten voit ministerinä vaikuttaa Juomasuon kaivoshankkeeseen?

– Ministerinä vahdin sitä, että hallinto noudattaa mahdollisimman hyvin hyvää lainsäädäntöperiaatetta ja ympäristöohjeistusta. Valvon sitä, että luonnonsuojelualueelle ei saa tulla konkreettista haittaa. Siinä olen ollut tiukkana. Myöskään vesistöihin ja pohjavesiin ei saa tulla haittoja.

Mitä mieltä olet kaivoslaista?

– Uusi kaivoslaki on parempi kuin entinen. Ihmisten osallisuus ja ympäristön vaikutusarvioinnit ovat parempia. Parannuksia pitäisi tehdä vielä siten, että kunnilla olisi veto–oikeus kaikkiin kaivoksiin eikä vain uraanikaivoksiin. Täälläkin kaivosyhtiö yritti pimittää uraanipitoisuuksia, että he välttyisivät veto–oikeudelta. Myös osa kaivosveron tuloista pitäisi jäädä seudulle.

Mitä ohjeita anna niin kaivoksenpuolustajille kuin vastustajillekin?

– Katsotaan yhdessä sellaisia kaivospaikkoja, joissa ristiriidat ovat pieniä. Niillä alueilla voi aivan hyvin kannattaa kaivosta.

Lue lisää paperilehdestämme

”Jos jonnekin kaivos sopii huonosti, niin se on juuri Juomasuo
! Uusi kaivoslaki on parempi kuin entinen.

Ville Matti Niinistö

Syntynyt 30. heinäkuuta vuonna 1976 Turussa.

Kataisen (2011–2014) sekä Stubbin hallituksen (2014–) ympäristöministeri.

Puolueensa puheenjohtaja vuodesta 2011.

Valtiotieteiden maisteri.

Ilmoita asiavirheestä