Kahvakuulailu on vakiinnuttanut paikkansa kuusamolaisessa kuntoilumaailmassa. Paikkakunnalle laji tuli vuosikymmen vaihteen tienoilla ja parhaimmillaan Kuusamo-opistolla on ollut kuusi ryhmää ja toista sataa kahvakuulailijaa.
– Viime kausi oli vilkas. Innolla odotetaan ensi kautta, tuumaa Simo Kurvinen.
Kahvakuulailun harrastajamäärät kasvavat edelleen tasaisesti, mutta hurjin kuulailubuumi on nyt ohitse. Moni lajin pariin tullut on siellä jäädäkseen, ja liikuntahallin kahvakuulasalilla on kuukausittain kuutisensataa käyttäjätuntia.
– Kahvakuulailu on monipuolisuudellaan saanut liikkeelle myös ryhmiä, jotka eivät muuten ole kuntoilleet ollenkaan, Kurvinen sanoo.
Vaikka kahvakuulailu kuuluukin Suomen painonnostoliiton alaisuuteen, se on ennen kaikkea myös tekniikka- ja kestävyyslaji. Kilpailusuoritus kestää 10 minuuttia, jonka aikana tehdään mahdollisimman monta toistoa esimerkiksi tempauksessa tai rinnallevedossa ja työnnössä.
– Vaikeat minuutit alkavat vasta viiden, kuuden minuutin kohdalla, Kurvinen tuumaa.
Kuntoilulaji on jalostunut myös kilpailulajiksi. Kuusamosta löytyy myös aktiivinen kisaava harrastajajoukko, ja liikuntahallilla kisataankin veteraaniurheilijoiden SM-kullasta lauantaina.
Kilpailijoita on veteraanikisoissa yhteensä 39, ja kansallinen kisa mukaan lukien viisikymmentä. Kuusamosta mukana on neljä kilpailijaa, muun muassa Kurvinen, Arja Leskelä ja Pasi Janhunen, joista kaikki aiemmin ovat jo napanneet SM-kultaa.
– Nyt taso on noussut. Tarvitaan huippusuoritus, jos haluaa kirkkaita mitaleita, Janhunen tuumaa.
Lauantain kisoihin on yleisölle vapaa pääsy. Niin Kurvinen, Leskelä kuin Janhunenkin toivovat paikalle mahdollisimman suurta yleisöä. Kahvakuulailu on mukaansatempaavaa katsottavaa myös penkkiurheilijalle.
– Kahvakuulailu on parasta paikan päällä, Kurvinen hymyilee.
Kisaajat kiittelevät jo etukäteen talkoolaisia.
– Tarvitaan iso porukka saamaan kisat pystyyn, kisaajat kiittelevät.