Moderni lii­ke­kes­kus avat­tiin – Kuu­sa­mos­sa ei pelätä ki­vi­ja­lan kuo­le­maa

Ihan hyvältähän tämä näyttää. Ihmisiä on kulkenut paljon tästä ja moni on kehunut kulkua käytävän kautta kaupalle, Risto Kiviniemi listaa havaintojaan.
Ihan hyvältähän tämä näyttää. Ihmisiä on kulkenut paljon tästä ja moni on kehunut kulkua käytävän kautta kaupalle, Risto Kiviniemi listaa havaintojaan.

Tamperelainen Risto Kiviniemi lukee lehteä juuri avatun Kahvila Mokkaketun ikkunapöydässä. Kiviniemelle Kitkantie 1:n uuden kahvilan, keskikäytävän ja vastapäisen kebab-pizzerian yhdistelmä näyttäytyy modernina ja tervetulleena lisänä Kuusamon ydinkeskustaan.

– Ihan hyvältähän tämä näyttää. Ihmisiä on kulkenut paljon tästä ja moni on kehunut kulkua käytävän kautta kaupalle, Kiviniemi listaa havaintojaan.

Kitkantie 1:n naapurissa asuva Veikko Kallunki ihaili torstaina avajaisia pitäneen liikekeskustilan uusittuja pintoja ja modernia ilmettä.

– Hienosti ovat tehneet tämän. Vaaleat pinnat ja lasiseinä näyttävät hyviltä ja läpikulku kauppaan helpottaa totta kai kulkemista, Kallunki kertoo.

Mokkaketun runsaan väkimäärän lisäksi Kebab-Pizzeria Marmaris oli miltei täynnä lounastajia ja K-Market Kuusamo veti ihmisiä avajaiskahville.

Kuusamon Liikekeskusyhdistys ry KauppaKuusamon Mika Haataja näkee Kitkantie 1:n kiinteistössä tehdyn remontin ja uudet yritykset katukuvaa piristävänä asiana.

– Uudella konseptilla toimiva kahvila pääväylän varrella on todella positiivinen asia koko keskusta-alueen viihtyvyydelle. Ilta- ja viikonloppuaikaan auki olevalle kahvilla onkin ollut jo pitkään kysyntää, Haataja kertoo.

Kaupan Liiton toimitusjohtaja Mari Kiviniemi kertoo, että kauppakeskusten vetovoimassa on ylipäätään tällä hetkellä haastetta. Moni ostaa tuotteita verkosta, mutta niin sanottu kivijalkojen kuolema ei ole vielä ovella. Ihminen kaipaa mahdollisuutta sovittaa esimerkiksi vaatekappaletta ja tunnustella esineitä fyysisesti. Ihmiskontakti on luonnollisesti sekin tärkeää.

Juttu on julkaistu kokonaisuudessaan 14.6. Lue juttu näköislehdestä.

Ilmoita asiavirheestä