Mökin au­rin­ko­voi­ma­lan voi tehdä itse – läppäri ja kän­nyk­kä la­tau­tu­vat muu­ta­mal­la sa­ta­sel­la

Janne Käpylehto on aurinkovoiman uranuurtaja Suomessa.
Janne Käpylehto on aurinkovoiman uranuurtaja Suomessa.

Mökilleen mukavuuksia haluava voi tehdä aurinkovoimalan sinne itse. Uusiutuvan energian asiantuntija, tietokirjailija Janne Käpylehto sanoo, että rahan säästön lisäksi siinä on monta muuta etua.

– Toisin kuin sähköverkon piirissä, kesämökillä suosittelen rakentamaan järjestelmän itse. Se on hauskaa, säästää rahaa ja siinä samalla oppii tuntemaan miten järjestelmä toimii. Hyvät ohjeet ovat tietenkin tarpeen.

Käpylehto on työskennellyt aurinkovoiman parissa toistakymmentä vuotta. Aurinkosähköä rakennettiin suomalaisille mökeille erityisen paljon 90-luvulla ja rakentaminen jatkuu, usein järjestelmän laajentamisen merkeissä. Rakennustahti on kuitenkin pysynyt kovana. Potentiaalia on edelleen runsaasti.

– Suomessa on noin 80 000 mökkiä, joissa on aurinkosähköjärjestelmä. Siihen päälle on noin 400 000 mökkiä tai mökin kaltaista paikkaa, joissa ei ole minkäänlaista sähköjärjestelmää.

Jos miettii aurinkosähkön hankkimista mökilleen, keskeinen asia on mitoitus.

– Järjestelmäkoko eli paneliston ja akuston määrä määritellään käytettävien sähkölaitteiden mukaan.

Käpylehdon mukaan halvimmillaan aurinkosähköjärjestelmän saa muutamalla sadalla eurolla.

– Pieni järjestelmä, jolla saa valaistuksen, erilaiset laturit ja kannettavan tietokoneen toimimaan maksaa alle 500 euroa. Jos halutaan jääkaappi ja käyttää vaikkapa käsityökaluja, puhutaan parin tuhannen investoinnista tai vähän päälle, nämä siis laitekustannuksia.

Käpylehdon mukaan Suomessa on pari sataa yritystä, jotka myyvät tai pystyvät rakentamaan avaimet käteen -periaatteella aurinkosähköjärjestelmiä. Pelkästään viimeisen 5-6 vuoden aikana aurinkopaneelien hinta on tippunut 70 prosenttia, hän sanoo.

– Hinnat ovat tippuneet murto-osaan. Olen sanonut, että aurinkosähköjärjestelmän asentaminen kesämökille maksaa itsensä takaisin heti, koska verkkosähköliittymän hankinta tulee kalliimmaksi ja siihen liittyy myös jatkuva sähkölasku. Hämmästys 90-luvulla järjestelmän ostaneelle voi olla suuri, jos nyt menee kauppaan ja hankkii saman tehoisen paneelin uudelleen – hinta on pudonnut rajusti. 50-wattinen paneeli saattaa maksaa noin 80 euroa.

Kun aurinko ei paista, hyödynnetään akkuihin varautunutta energiaa. Paneelien tekninen käyttöikä on useita kymmeniä vuosia. Jos mökki on sähköverkossa, voi harkita verkkoon liitetyn järjestelmän hankintaa kuten omakotitalossa.

Käpylehto kirjoitti pari vuotta sitten kirjan Mökille sähköt auringosta ja tuulesta. Sitä on myyty useita tuhansia ja kirjasta tuli Helsingin ilmastopalkinto.

Käpylehdon seuraava, juuri ilmestyvä teos käsittelee aurinkosähköä kodissa, yrityksessä tai kerrostalossa.

– Todella nopeaa kasvua on verkkoon liitetyissä kohteissa, viime vuonna asennettiin tuplamäärä aurinkosähköä edelliseen vuoteen verrattuna ja tänä vuonna kasvu on vielä rajumpaa.

 

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä