Uusia mökkejä rakennetaan Posiolle toissavuoden pienen hiljaiselon jälkeen taas melko vilkkaasti. Lupamäärät nousivat viime vuonna kymmenen prosenttia vuodesta 2014.
– Rakennus/toimenpidelupia viime vuonna Posiolla myönnettiin yhteensä 140 kappaletta. Rakennuslupia näistä oli 98 kappaletta, rakennustarkastaja Mikko Ruokamo Posion kunnasta kertoo.
– Uusia vapaa-ajan asuinrakennuksia, saunoja ja talousrakennuksia kutakin rakennettiin viime vuonna 22 kappaletta. Rakentaminen on nyt vilkastumaan päin.
– Tällä hetkellä painetta uusien mökkien rakentamisessa on Livo-/Hietajärvi ja Suolijärven alueilla.
– Rakennuslupamääräykset / lupien ehdot ovat pääsääntöisesti määritelty rakentamisalueella voimassa olevan kaavan mukaan. Posiolla on oikeusvaikutteinen Kitkan yleiskaava ja 35 erillistä ranta-asemakaavaa joita voidaan käyttää lupien perustana ja rakennusjärjestyksestä löytyy sitten ehtoja haja-asutusalueille. Posion kunnan rakennusjärjestyksen 4. ja 5. kohdat sisältävät ohjeita ja määräyksiä näille alueille, Ruokamo selvittää.
Ruokamon mukaan ranta-alueella olevan vanhan mökin korvaaminen uudella mökillä vaatii korvaavan poikkeamisluvan.
– Silloinhan ei muodostu uutta rantarakennuspaikkaa. Tämän korvaavan poikkeamisluvan on kunnat ja yhteisöt voineet myöntää 1. huhtikuuta 2011 alkaen.
– Uuden rantarakennuspaikan muodostamisessa käytettävä poikkeamismenettely on siirtynyt elinkeino-, liikenne- ja ympäristövirastolta kuntiin 1. huhtikuuta 2016 alkaen. Kuntiin on näin ollen siirretty elyltä iso työ.
Mökkejä Posiolla nousee kylien lisäksi myös Kirintövaaraan. Kirintövaarassa on jo 55 valmista mökkiä ja niissä lähes kaikissa talousrakennukset.
Kuluvana vuonna on myönnetty yksi rakennuslupa myös Kirintövaaraan. Vaaran huipulla on puolestaan 8-10 kappaletta keskeneräisiä mökkejä joihin ei ole suoritettu käyttö-/loppukatselmusta.
Kirintövaaran länsipäähän on valmistunut uusi kaava-alue, jonne on kaavoitettu noin 70:n hehtaarin laajuiselle alueelle uusi mökkialue. Siihen on paalutettu 35 uutta mökkitonttia 11 kortteliin.
– Uudelle kaava-alueelle ei ole rakennettu vielä yhtään mökkiä. Alueelta puuttuu vielä tiestö ja kunnallistekniikkakin, Ruokamo sanoo.