Pääkirjoitus

Mo­ni­toi­mi­hal­li nousee taas pu­heek­si

Pääkirjoitus

Jäähalli-monitoimihalli, jalkapallokentän pinnoituksen uusiminen, terveyskeskuksen peruskorjaus, Keva-keskuksen laajennus, Rukan Pirunkirkon tienoon risteysremontti sisältyvät kaikki Kuusamon kaupungin tulevien vuosien investointisuunnitelmaan. Mukana investointiesityksessä on lisäksi muun muassa Rukan, Käylän ja Torangin koulujen peruskorjaukset sekä Kirkkokedon päiväkoti ja pihan saneeraus.

Yhdyskuntatekniikan lautakunta käsitteli investointiohjelmaa kokouksessaan keskiviikkona. Investoinnit ovat se päätöksenteon osa, joka perinteisesti herättää suurinta mielenkiintoa kuntalaisissa ja kirvoittaa eniten puheenvuoroja valtuuston budjettikäsittelyssä.

Jos valtuusto joulukuussa hyväksyy investointiohjelman, on palloilulajien harrastajilla syytä hymyyn ja kiitoksiin. Jäähalli-monitoimihallin rakentamiseen on esityksessä hyvin alustavasti varattu 5,5 miljoonaa euroa, josta kaupungin nettokuluksi jäisi avustusten jälkeen 4,8 miljoonaa. Summa sisältää liikuntakeskuksen laajennuksen yhdellä saliosalla samoin kuin nykyisen jäähallin uusiokäytön jalkapallohallina.

Jäähalli-monitoimihallin kustannuksia päästään tarkentamaan, jos valtuusto myöntää ensi vuodelle 70 tuhannen euron suunnittelurahan. Ennen suunnittelua kustannukset ovat lähinnä arvailua. Suunnittelussa linjataan palloilulajien olosuhteita vuosikymmeniä eteenpäin, joten hankkeeseen kohdistuu suuria odotuksia ja intohimoja.

Ensi vuodelle ohjelmassa on urheilukentällä sijaitsevan jalkapallokentän tekonurmen uusiminen. Se on mittakaavaltaan huomattavasti edellä mainittua hallihanketta pienempi, noin 200 tuhatta euroa, mutta kentän käytön kannalta aivan olennainen.

Rukatunturintien ja Rukajärventien risteysalueen remontti on sekin takuuvarma puheenaihe. Kaupungin nettomeno liikennejärjestelyissä on 900 tuhatta euroa.

Syytä on muistaa, että investoinnit ovat vain osa kaupungin taloudenpitoa. Vähintään yhtä tarpeellista on kammata käyttötalouden menot. Kun käyttötalousmenot pidetään kuosissa, jää sijaa myös investoinneille.

!Jos investointiohjelma toteutuu esitetysti, on palloilulajien harrastajilla syytä hymyyn.