Näitä kar­vai­sia jättejä nä­kee ­Kuu­sa­mon li­säk­si ­vain Äh­tä­ris­sä ja Kor­kea­saa­res­sa – vi­sent­ti­tar­han peh­too­ri ke­hit­tää Kyl­mä­län tarhaa per­hei­tä varten

Karvanlähtöaika on käsillä ja siksi on hyvä piehtaroida. Kahvilan terassilta on hienot näkymät Muojärvelle.
Karvanlähtöaika on käsillä ja siksi on hyvä piehtaroida.
Karvanlähtöaika on käsillä ja siksi on hyvä piehtaroida.
Kuva: Mikko Halvari

Siksi nahkaa kutisee ja eläimet käyvät välillä piehtaroimassa tarhan keskellä olevalla multakumpareella. Muuten visentit syövät ruohoa lauhkean näköisinä tarhassaan Muojärven Kiviniemen Kylmälässä.

Visenttitarhan pehtoori Heino Ervasti sanoo, että visentit ovat talvehtineet hyvin ja kasvaneet kokoa.

– Seitsenvuotias Julia on lauman pomo ja saa nähdä saako se jälkikasvua joskus heinäkuulla. Toiveissa on, ja maha sillä on vähän sen näköinen, että se voisi vasikoida.

Kuusamoon visentit tulivat viime vuoden lokakuun alusta ruotsalaisesta ystävyyskunnasta Avestasta, jossa visenttejä eli euroopanbiisoneita on tarhattu jo pitkään. Sieltä esitettiin, että eikö Kuusamossakin voitaisi kokeilla samaa ja sanoista päädyttiin tekoihin.

Kuusamon tarhan lisäksi visenttejä on Suomessa vain Ähtärissä ja Korkeasaaressa.

Visenteillä on Kylmälän tarhassa noin vajaan 2,5 hehtaarin suuruinen kesälaidun ja hehtaarin talvilaidun. Laitumeen kuuluu metsää, josta eläimet ovat talven aikana ennättäneet nyhtää koivuista tuohta. Visenteillä oli metsässä talviaikaan makuupaikat.

Ervastin mukaan visenttien pääravinto on heinä, jota ne syövät kesälaitumelta. Lisäksi eläimille tarjotaan poroeloa ja tietenkin vettä, jota tulee olla saatavilla aina, niin kesäisin kuin talvisin.

– Talvella syötin niille pyöröpaalia kuten lehmille. Ne söivät kuitenkin yllättävän vähän, sillä yksi 600-700 kilon pyöröpaali kesti noin kaksi viikkoa. Näin kesällä visentit näyttävät syövät ruohoa tarkasti kuten hevoset.

Kylmälässä on tarkoitus kehittää visenttitarhasta perhepaikka. Visenttien lisäksi siellä on kaksi viime maaliskuussa syntynyttä lampaan karitsaa ja tulossa on vielä ankkoja.

– Avaamme myös kahvion ja tilan pihalla on lapsille leikkitelineitä. Kahviotilaa voidaan lisäksi vuokrata erilaisiin tilaisuuksiin, Ervasti kertoi.

– Kun tänne tulee vieraita, niin kerromme heille visenteistä laajemminkin.

”Seitsenvuotias Julia on lauman pomo.
”Talvella syötin niille pyöröpaalia kuten lehmille.
Ilmoita asiavirheestä