Na­pe­ro-Fin­lan­diaan 2500 satua

Lasten ja nuorten satukilpailuun, Napero-Finlandiaan, tuli tänä vuonna 2500 satua, kertoo Päätalo-instituutin Kati Koivukangas. Kilpailuaika päättyi 30.4.

Peruskoulun oppilaille vuodesta 1993 järjestetyn kilpailun tarkoituksena on kannustaa lapsia kirjoittamisharrastuksen ja kirjallisuuden pariin.

Kilpailussa ei ollut tänä vuonna teemaa, joten aihe oli vapaa. Viime vuonna teemana oli satavuotias Suomi. Haastavan ja ehkä vaikeankin aiheen takia satujen määrä oli tuolloin vähäisempi kuin aiempina vuosina.

– Silloin ei tullut kuin noin tuhat satua.

Lapset pääsevät osallistumaan kilpailuun lähettämällä ne Päätalo-instituutille. Sadut halutaan sellaisinaan luettavaksi eikä niiden stilisointia tai toimittamista katsota hyvällä – tarkoituksena siis on, että teksti on lapsen itsensä kirjoittama.

–Toivomme, että koulut eivät tekisi minkäänlaista karsintaa, vaan lähettäisivät kaikkien osallistumaan haluavien lasten sadut meille.

Päätalo-instituutista sadut lähetetään Oulun yliopistoon, jossa ne alkukarsitaan kirjallisuuden opiskelijoiden toimesta.

Koivukangas pitää Napero-Finlandian merkitystä suurena.

– Toivon, että tämä kannustaa kirjoittamiseen ja lukemiseenkin.

Kilpailun päättymisen jälkeen sadut arkistoidaan Päätalo-instituutin kansainväliseen satuarkistoon.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä