Naturpoliksen tappiokierre on päättynyt.
Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Timo Halonen ja yhtiön toimitusjohtaja Jari Hentilä saattoivat esitellä keskiviikkona tyytyväisinä vuoden 2012 tilinpäätöstä.
Viime vuoden tulos oli plussalla runsaat 52 000 euroa, kun vuotta aikaisemmin tilinpäätös osoitti 112 000 euroa miinusta.
Viime vuoden liikevaihto oli 1,6 miljoonaa euroa. Taseen loppusumma oli 841 000 euroa, mistä oman pääoman osuus noin kymmenen prosenttia eli 80 000 euroa. Yhtiökokous vahvistaa tilinpäätöksen maaliskuussa.
Hentilän mukaan yhtiön talous on kehittynyt positiiviseen suuntaan. Tuloksen parantumisen taustalla on tiukka menokuuri.
– Kehityshankkeet rasittivat aikaisemmin taloutta. Valmisteilla ja käynnistymässä olevia hankkeita on arvioitu uudelleen. Hallintoa on tältä osin tehostettu ja ohjeistuksia tarkennettu. Myös operatiivisia toimia on sopeutettu budjetin mukaisesti.
Halosen mukaan akuutti kriisi on ohi. Nyt toimintoja voidaan viedä järkevällä tavalla eteenpäin. Naturpoliksen omistajakunnat eli Kuusamo ja Taivalkoski ovat lisäksi jo syksyllä hyväksyneet ohjelman, jonka mukaan ne tulevat vahvistamaan yhtiön osakepääomaa.
– Tällä hetkellä oman pääoman osuus on kymmenen prosenttia eli noin 80 000 euroa. Neljän lähivuoden aikana oman pääoman osuus on tarkoitus kasvattaa 40-50 prosenttiin. Nykyinen kymmenen prosentin osuus on liian pieni riskiin ja liiketoiminnan volyymeihin nähden.
Lue lisää perjantain Koillissanomista!