Nau­ta­kas­vat­ta­mo Pulk­ka­seen

Kuusamon Pulkkaseen on noussut Tuomo ja Suvi Pulkkasen upouusi nautakasvattamo, jonka avoimia ovia vietettiin tiistaina. Uusiin tiloihin kävi tutustumassa päivän aikana useita satoja ihmisiä.

Uudessa kasvattamossa on 240 paikkaa. Eläimet kasvatetaan tilalla noin kahden viikon ikäisistä 18 kuukauden ikäisiksi, jolloin ne viedään teuraiksi.

Tila sijaitsee Tuomo Pulkkasen isän vanhalla sukutilalla Pulkkasentien varrella Lounais-Kuusamossa. Hänen vanhemmillaan oli lypsykarjaa, josta he luopuivat jo aikaa sitten.

– Olen aina haaveillut omasta tilasta ja samoihin aikoihin kun tapasin vaimoni, ostimme tilan.

Suvi Pulkkanen on syntyisin Oulusta ja koulutukseltaan sairaanhoitaja. Aikaisempaa maatalousalan kokemusta hänellä ei ole, mutta nyt hän on suorittanut maatalousyrittäjän perustutkinnon.

– Mielellään vaihdoin alaa eikä harmita yhtään.

Tuomo Pulkkanen jatkaa edelleen palkkatöissä poliisina, mutta tila työllistää vaimon täysipäiväisesti. Lypsykarjatila olisi ollut työläämpi hoitaa, enkä olisi voinut käydä enää palkkatöissä, Tuomo Pulkkanen kertoo miksi he valitsivat nautakasvattamon.

Koko tälllä Purnun ja Pulkkasen alueella ei ollut yhtään toimivaa tilaa, kun viimeinen maitotila lopetti muutama vuosi sitten Kuivasenvaaralla. Pidämme tärkeänä, että maaseutu pysyy asuttuna ja pellot vihreinä, yrittäjät kertovat.

”
!

KS Fakta

Ilmoita asiavirheestä