Noukavaaran koulun puolesta taistelevat kyläläiset vetosivat kaupungin päättäjiin torstai-illan tilaisuudessa, joka järjestettiin lakkautuslistalle joutuneen opinahjon juhlasalissa.
Koululaisten isänä ja samalla kyläyhdistyksen puolesta puhunut Markus Virmasalo perusteli päättäjille, miksi Noukavaaran koulu pitäisi edelleen säilyttää.
– Kyläkoulu muodostaa perhepiirin ja lähiyhteisön, jossa lapset saavat kasvaa turvallisesti, kun kaikki tuntevat toisensa. Väitän, että näillä lapsilla on myös turvallisemmat eväät, kun he aikanaan siirtyvät täältä yläkouluun.
Virmasalo muistutti myös, että Noukavaaran koulupiiriin on tullut asumaan uusia lapsiperheitä, joiden tontin hankintaan alueelta on ollut suuri merkitys omalla kyläkoululla.
– Tehdään diili, että koulu pidetään auki vielä tämän laman yli ja me puolestamme vastapainona teemme tälle kylälle kehittämishankkeen Myötäleen kanssa.
Lisää tiistain Koillissanomissa.