Nyt on taitoa! – katso video sa­li­ban­dy­lu­paus Saa­ra-So­fian par­hais­ta kik­kai­luis­ta

Kyllä minä varmaan olen meidän joukkueestamme se, joka treenaa kaikkein eniten pomputtelua, SB-Pakan C-junioreissa pelaava Saara-Sofia Sora-aho arvioi.
Kyllä minä varmaan olen meidän joukkueestamme se, joka treenaa kaikkein eniten pomputtelua, SB-Pakan C-junioreissa pelaava Saara-Sofia Sora-aho arvioi.
Kuva: Suvi Peltola

Sanotaan, että aika on suhteellinen käsite. Mitä mukavamman tekemisen parissa aikaansa käyttää, sitä nopeammin kello tuntuu tikittävän.

Saara-Sofia Sora-ahon tapauksessa aika kuluu kuin siivillä ainakin silloin, kun hän harjoittelee uusia kikkoja salibandypallon pomputtelemisessa. Nuoren tempputaiturin itsensä mukaan hän harjoittelee korkeintaan 5-15 minuuttia päivässä, mutta tytön äidillä on asiasta oma käsityksensä.

– Minusta kyllä tuntuu, että harjoittelet pikemminkin tunnin, Hannele Sora-aho naurahtaa.

Back to june!��.. Chill triple✔ #floorball #salibandy #innebandy #oxdog @oxdog @iff_floorball @epicfloorball @foreverfloorball

Henkilön Saara-sofia Sora-aho (@saarasofia.sora) jakama julkaisu

Saara-Sofia Sora-ahon innostus salibandya kohtaan syttyi jo varhain. Kipinä sai alkunsa eräänä jouluna, jolloin isoveli lahjoitti pikkusiskolleen muutaman minikokoisen salibandymailan. Ohjatun harjoittelun pariin nyt 13-vuotias Sora-aho löysi neljä ja puoli vuotta sitten.

Tätä nykyä kuusamolainen pelaa SB-Pakan C-juniorityttöjen joukkueessa, jonka keskuudessa hänet tunnetaan nimenomaan armoitettuna mailankäsittelijänä.

– Joo, kyllä minä varmaan olen meidän joukkueestamme se, joka treenaa kaikkein eniten pomputtelua. Joskus pomputtelen harjoituksissakin, varsinkin jos Hemmo (Pesonen, joukkueen valmentaja) puhuu pitkään, Sora-aho hymyilee.

Äkkiseltään ajateltuna pomputtelutaitojen hiominen saattaa vaikuttaa hauskalta, mutta jollain tapaa muuta harjoittelua vähäpätöisemmältä salibandyn osa-alueelta. Totta onkin, että pelejä ei voiteta pomputtelemalla, mutta sen kautta kertyvistä taidoista on takuulla hyötyä.

Itse asiassa se kehittää monia lajin kannalta aivan oleellisia taitoja.

– Pomputtelu on parantanut laukaustani, pallonhallintaa, oman mailan käsittelyä ja reagointia palloon. Jos minua kohti tulee yllättäviä palloja esimerkiksi ylhäältä tai alhaalta, ehdin reagoida niihin, Sora-aho listaa pomputtelun plussia.

Tulevaisuudessa Saara-Sofia Sora-aho toivoo pomputtelutaitojensa auttavan häntä myös varustamaan itseään paremmin. Sitä silmällä pitäen nuori nainen on ryhtynyt tallentamaan taiturointejaan videolle.

Jos videoita kasotaan riittävän paljon, Sora-aholla on mahdollisuus samaan kuin suosituimmilla videobloggaajilla eli saada itselleen sponsori.

– Se olisi ihan täydellistä, jos Oxdogilla kiinnostuttaisiin minun videoistani, Sora-aho viittaa suosikkimailamerkkiinsä.

– Tiedän Suomesta ainakin yhden nuoren pojan, jonka videoille Oxgod on jo lähtenyt sponsoriksi, hän mainitsee.

Sponsorin löytyminen olisi siis enemmän kuin mukavaa, mutta Sora-ahon suurin motivaatio kikkailuvideoiden tekemiseen kumpuaa kuitenkin muualta. Hän haluaa kehittyä mahdollisimman hyväksi salibandyn pelaajaksi, mutta ei hinnalla millä hyvänsä.

Välillä pitää pitää hauskaa – esimerkiksi juuri kikkailun ja sitä sisältävien videoiden merkeissä.

– Pomputtelen palloa ulkona ja sisällä, yläkerrassa ja alakerrassa. Vain yksi ikkuna on kerran mennyt vahingossa rikki, Sora-aho hymyilee.

 

"Pomputtelen palloa ulkona ja sisällä, yläkerrassa ja alakerrassa. Vain yksi ikkuna on kerran mennyt vahingossa rikki.

Temppuilun taitaja

Saara-Sofia Sora-aho, 13 vuotta.

Asuu Kuusamossa Oivangissa.

Käy seiskaluokkaa Nilon koulussa.

Harrastaa monipuolisesti liikuntaa, ykköslaji salibandy.

Pelaa SB-Pakan C-junioreissa.

Tunnetaan joukkueen keskuudessa mailankäsittelytaidoistaan.

Jakaa sosiaalisessa mediassa itse tekemiään videoita, joilla esittelee erilaisia mailalla ja pallolla tekemiään kikkoja.

Ilmoita asiavirheestä