Nyt tulee vettä Tai­val­kos­kel­la – Keit­to­ke­ho­tus säilyy tois­tai­sek­si: "Näyt­tee­no­tos­ta tu­lok­sia huo­men­na"

Taivalkoskelainen, muista keittää vesijohtovettä 5-10 minuuttia.
Taivalkoskelainen, muista keittää vesijohtovettä 5-10 minuuttia.
Kuva: Anssi Jokiranta

Taivalkosken vesijohtoverkossa vesi liikkuu jälleen ja sitä saa käyttää, mutta keittokehotus on edelleen voimassa, Taivalkosken kunnalta kerrotaan.

Taivalkosken kunnan teknisen johtajan Raimo Varangan mukaan vuotokohta on korjattu ja paine nostettiin vesijohtoverkostoon eilisen illan aikana.

– Tällä hetkellä vettä tulee hanoista ja sitä saa käyttää, Varanka kertoo.

Petäjätiellä eilen sattuneen vesijohdon rikkoutumisen seurauksena vesi katkaistiin koko Taivalkosken taajamassa ja lähialueilla korjaustoimien ajaksi.

Vesijohtovedessä on edelleen keittokehotus, joka tarkoittaa 5-10 minuutin keittämistä.

Varanka ei spekuloi keittokehotuksen loppumisajankohtaa, sillä vuotokohta on ollut kosketuksissa maa-ainekseen ja vedestä täytyy ottaa tarvittavat näytteet sen turvallisuuden tarkistamiseksi.

– Kehotusta tullaan jatkamaan kaiken varalta ja tänään otamme näytteitä eri puolilta verkostoa.

Näytteistä saadaan Varangan mukaan ennakkotuloksia keskiviikkona aamupäivällä. Kunta tiedottaa seuraavan kerran keittokehotuksen tilanteesta keskiviikkona klo 13.

Pahimmillaan Taivalkoskella oli ilman vettä yli 2000 ihmistä. Vettä valui Varangan mukaan maahan arviolta 400 kuutiota.

– Runkolinjan katkeaminen tyhjensi aika paljon Taivalvaaran sisässä olevaa vesisäiliötä, nyt sitä on saatu nostettua.

Muutama kiinteistö on todennäköisesti kärsinyt vesivahinkoja.

– Niissä olemme käyneet eilen ilmoittamassa tilanteesta ja teemme vahinkokartoitusta asian tiimoilta vakuutusyhtiön kanssa. Kun vahinkoa on aiheutunut, niin korvausasiat selvitellään asianmukaisessa järjestyksessä, Varanka kertoo.

Vesi saattaa olla hivenen sameaa, joka johtuu Varangan mukaan veteen päässeestä ilmasta. Sameus ei ole terveydelle haitallista.

Vedenjakelupisteet Taivalvaaran hiihtokeskuksella ja paloasemalla eivät ole enää käytössä.

Ilmoita asiavirheestä