Pääkirjoitus
Media kertoo synkkenevistä talousnäkymistä. Yritykset käyvät yt-neuvotteluja, lomauttavat ja irtisanovat henkilöstöään.
Tilastokeskuksen kuluttajabarometrin mukaan kuluttajien luottamus talouteen tuli roimasti alas lokakuun aikana. Viimeksi luottamus on ollut näin huono alkuvuonna 2009. Seitsemän kymmenestä uskoo työttömyyden pahentuvan.
Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n suhdanne-ennusteet ovat nekin synkkää luettavaa. Suomi näyttää hyvää vauhtia ajautuvan kohti talouden taantumaa.
EK:n barometrin mukaan vähittäiskaupan myynti on lievässä laskussa valtakunnallisesti. Joulukaupan ennustetaan sentään kasvavan pari kolme prosenttia viime vuodesta.
Synkkenevässä taloustilanteessa on Koillismaalla kaksi valonpilkahdusta, joita ei kaikilla seuduilla ole. Ensinnäkin pohjoisen hiihtokeskukset odottavat kaikesta huolimatta hyvää hiihtosesonkia, mikä avittaa myös muita palveluja alueella.
Toinen, erittäin ilahduttava kaupan kysynnän kasvu tulee itärajan takaa. Venäläisten ostosmatkailijoiden määrä on lisääntynyt seudulla silminnähtävästi. Venäjän kilvillä varustettuja autoja näkyy katukuvassa yhä enemmän ja ympäri vuoden pelkän joulun sijaan. Numero kymmenen merkitsee Karjalaa ja numero 51 Muurmannin aluetta. Erityisesti näyttää, että Muurmannin alueelta tulevien matkailijoin määrä on lisääntynyt huomattavasti.
Esimerkiksi heinäkuussa tax free -myynti Kuusamossa kolminkertaistui vuoden takaiseen venäläisten ansiosta (KS 8.11.). Matalasta lähtötasosta johtuen kasvuprosentit ovat mittavia, mutta näyttävät joka tapauksessa suuntaa. Ylöspäin ollaan menossa ja hurjaa vauhtia. Venäläisturistit paikkaavat suomalaisen kulutuksen notkahdusta, mikä tekee mannaa koillismaalaisille kauppiaille ja alueen työllisyydelle.
Parhaassa tapauksessa venäläisten ostosmatkailusta on nähty vasta hyvä alku. Yksin Muurmannin alueella asuu liki miljoona ihmistä.