Oppilasmäärät ovat Koillismaalla olleet laskusuunnassa jo vuosia. Kaikkein suurimman haasteen edessä ollaan Posiolla, jossa vuoteen 2013 mennessä kunnan kaikki oppilaat siirtyvät yhden katon alle koulukeskukseen.
Posiolla oli vilkkaimmillaan lähes kaikilla sivukylillä oma kyläkoulu. Enimmillään kyläkouluja on ollut toiminnassa runsaat 20. Tällä hetkellä vielä toiminnassa olevat Mourujärven ja Kuloharjun koulut ovat jo lakkautuslistalla. Samoin kunnan keskustassa toimivan Aholan koulun ovet laitetaan kiinni kevätjuhlan jälkeen 2013.
Oppilasmäärien vähentyminen on pakottanut Posion uudistamaan koululaitostaan ja sopeuttamaan koulutoimen toimintojaan taloudellisesti niin, että ylipäätään voidaan taata oppilaille laadukas opetus myös tulevissa, pienemmissä puitteissa.
Posion koululaitoksen uudistamismallia joutunevat monet pienet kunnat seuraamaan tuskaillessaan vähentyvien oppilasmäärien kanssa.
Kun saman katon alle keskitetään niin esikoululaiset, alakoululaiset, yläkoululaiset ja lukiolaiset, oppilaiden keskinäinen ikähaarukka on suuri. Saman katon alla olevien lasten ja nuorten sopeutuminen uuteen tilanteeseen toivottavasti sujuu hyvin, mutta iso ikähaarukka muodostaa myös haasteen.
Pienet ottavat mallia isoista, hyvässä ja pahassa. Mikäli kouluun onnistutaan rakentamaan hyvä yhteishenki, niin laaja ikähaitari on rikkaus.
Mutta ilman työtä ja panostusta yhteishenki ei synny. Yhteishengen luomiseen ja toisaalta oppilaiden valvontaan on panostettava. Koulun on oltava hyvä ja turvallinen paikka kaikenikäisille oppilaille.
Kaikkien ikäryhmien keskittäminen saman katon alle laittaa monet opettajat ja vanhemmat mietteliääksi. Osa opettajista ja vanhemmista on sitä mieltä, että yhden koulun systeemissä opetusta ei voida enää harjoittaa lasten ehdoilla, eikä tällöin olla kestävällä kasvatuspolulla. Posiolla osa opettajista ja vanhemmista olisi säilyttänyt keskustassa yhden pienen koulun, eli Aholan koulun.
Kun keskittäminen jakaa opettajien ja vanhempien mielipiteet, niin tärkeintä olisi kuitenkin löytää yhteinen näkemys, miten uudessa tilanteessa toimitaan. Kun aika on vääjäämättä ajanut pienten koulujen ohi, niin on tehtävä kaikki voitava sille, että pienet lapset voivat turvallisesti käydä opinahjoansa isompien oppilaiden seassa.