Osataan sitä puu­töi­tä­kin ja muita ilot­te­lu­ja - Oi­keas­ti tuore vuo­si­näyt­te­ly

Eeva Pyykön maalausten värit ja voima loistavat. Kuusamon harrastajataiteilijoiden taidenäyttelyssä Simo Iso-Möttösen paperiveistokset Raimo Yli-Suvannon ääniveistoksen vaikutuspiirissä. Näyttely on ersillä Kaamosgalleriassa.
Eeva Pyykön maalausten värit ja voima loistavat.
Eeva Pyykön maalausten värit ja voima loistavat.
Kuva: Riina Puurunen

Harrastajataiteilijoiden vuosinäyttely on tänä vuonna aidosti tuore. Kaamosgalleriaan avatussa näyttelyssä on mukana uusia tekijöitä, väriä, rohkeutta, ja vuosien varrelta tutut nimetkin pääsevät tänä vuonna yllättämään.

Kuusamon harrastajataiteilijoiden 44. vuosinäyttelyn järjestävä Kuusamon Taidetuki on syystäkin ylpeä 18 tekijän ja yli 40 taideteoksen kokonaisuudesta.

– Olemme iloisia teosten kirjosta ja uusista ihmisistä, sanoo Taidetuen puheenjohtaja Ulla Ingalsuo.

Uudet nimet ovat ilmaisultaan voimakkaita naisia, ja teoksia on ite-taiteesta ikoneihin, valokuvista ääniveistoksiin. Laajasta kirjosta on kehkeytynyt iloinen ja voimakas kokonaisuus. 2016 vuoden vuosinäyttelyssä ei pääse pitkästymään maisemamaalauksiin.

 

Ilmaisuvoimaa näyttelyssä edustaa muun muassa ensikertalaisena mukana oleva Eeva Pyykkö rohkeilla naistulkinnoillaan.”Homehylkiö” on maalaus juurevasta naisesta. Pyykön tavoin rohkeasti, mutta toisella otteella aiheensa ääressä on Erja Määttä, jonka spray-maalilla ja siveltimellä toteuttamasta maalauksesta huokuu joogan pehmeys.

Grafiikkanurkkauksessa uutena nimenä esittäytyy Kerttu Määttä, jonka teoksissa näkyy sekä tekstiilisuunnittelija-äidin perintö että Helene Schjerfbeckin vaikutteet ja Raija Hietala puu- ja lyijykynäpiirroksillaan.

Näyttelyn hauskin uusi tuttavuus on Esa Leppänen, jonka Osataan sitä puutöitäkin -veistoksen vääntyneisiin nauloihin ja kiikkerään puutuoliin on helppo samaistua. Leppänen tekee romu- ja ite-taidetta.

 

Tutuista nimistä muun muassa Elina Piiroisen omakuvamainen ”Rauha”, Suoma Yli-Suvannon kolme unenomaista maalausta ja Raimo Yli-Suvannon liiketunnistimella varustettu ääniveistos ”Pieni metsäsoitto” kertovat tekijöittensä uudistumisesta. Suoma Yli-Suvanto on siirtynyt vedestä ja valosta metsän siimekseen.

Anu Turuselta näyttelyssä on esillä kolme näkökulmaa maailmaan: koskettava ”Edinburghin kerjäläinen”, kantaaottava ”Huuto” ja hulvaton tikku-ukkojen ja raidallisten kissojen keltainen ilottelu. Taina Kurtin maalauksissa lentelee kevät.

Kevättä on myös Maila Pöyliön kukka-asetelmassa, ja muistoja talvesta Merja Ronkaisen Ruka-aiheessa. Lea Iso-Möttöseltä näyttelyssä on esillä pieni sarja valokuvia ja Simo Iso-Möttöseltä paperiveistoskolmikko.

Eeva Heikkilän lisäksi ikoneja nähdään tänä vuonna Mirja Mustoselta.

Sauli Laaksoselta on näyttelyssä esillä tutkimustyön tuloksena syntyneitä akvarelleja Suomen pedoista poron kimpussa. Esko Törmäsen maalausten aiheina ovat Sulon karhut.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä