Pääkirjoitus

Pää­kir­joi­tus: Tieto ky­se­ly­tut­ki­muk­ses­ta sai kai­vos­kes­kus­te­lun lei­mah­ta­maan – tulos on ai­ka­naan ää­rim­mäi­sen kiin­nos­ta­va

Kaivosyhtiön ilmoitus, että se teettää mittavan kyselytutkimuksen koillismaalaisten suhtautumisesta Juomasuon ja Maaninkavaaran kaivoshankkeisiin herätti uinuvan kaivoskeskustelun liekkeihin. Kannanottoja voi lukea Koillissanomien nettisivuilta asiaa käsitelleen uutisen yhteydestä.

Kaivosyhtiö teettää tutkimuksen Taloustutkimuksella. Kun tulokset aikanaan julkistetaan, olisi suotavaa, että samalla julkistettaisiin kysymyksenasettelu. Jos näin tehdään, voi jokainen arvioida tutkimuksen luotettavuutta. Taloustutkimus sinänsä on tunnettu ja luotettava toimija, jonka ilmoittamia lukuja ei ole mitään syytä epäillä. Kun asetelma kaivoksien puolesta ja vastaan on niin kiihkeä kuin se on, on tutkimustuloksen oltava mahdollisimman läpinäkyvästi raportoitu.

Kyselytutkimuksen tulos on äärimmäisen mielenkiintoinen. Otos on suuri, 1 500 haastattelua. Kuusamolaisia haastatellaan tuhat ja posiolaisia 500.

Edellisestä luotettavasta kaivoskyselystä on aikaa viisi vuotta. Tietoykkönen Oy tutki Koillissanomien toimeksiannosta koillismaalaisten suhtautumista Juomasuon kaivokseen vuosina 2012 ja 2013. Tutkimuskysymys kuului: ”Kuusamossa tutkitaan mahdollisuutta käynnistää kaivostoiminta Käylän Juomasuolla. Miten suhtaudutte kaivoshankkeeseen?”

Vuonna 2012 kuusamolaisista 43 prosenttia kannatti hanketta, 33 prosenttia vastusti ja loput eivät ottaneet kantaa. Vuonna 2013 kannattajat (30 %) ja vastustajat (32 %) olivat käytännössä tasalukemissa. Kannastaan epävarmojen osuus oli kasvanut 38 prosenttiin.

Jos kyselytutkimuksen tulos on selkeästi joko kaivoksen puolesta tai vastaan, antaa se vahvan selkänojan voittaneelle osapuolelle.

Jos vastustajilla on selkeä enemmistö, on se selkeä viesti Kuusamon päättäjille, että yleiskaavapäätöksen takana on pysyttävä. Jos taas kannattajat ovat enemmistönä, voi se herättää uudelleen henkiin kansanäänestyksen järjestämisestä.

!Edellisestä luotettavasta kaivoskyselystä on aikaa viisi vuotta. Tietoykkönen Oy tutki Koillissanomien toimeksiannosta koillismaalaisten suhtautumista Juomasuon kaivokseen vuosina 2012 ja 2013.