Käylän ja Oulangan leirintäalueen välisen tien päällystysaikeet saivat keskiviikkoisessa yleisötilaisuudessa hiljaisen hyväksynnän. Oulangan tutkimusasemalla järjestetyssä tilaisuudessa yleisöllä oli voimakkain mielipide siitä, mihin kohtaan päällystetty tie päättyy.
– On selvä juttu, että päällysteen pitää jatkua mäen päälle asti (ohi leirintäalueen risteyksen). Tie pitää saada kuntoon puuhuoltoa varten, Pekka Kurtti totesi.
– Suunnitelma on torso. Ehdottomasti vastakkainen rinnekin on korjattava. Se on tienpidollisesti hankala, sillä joka ainoa sade vie pinnan mukanaan. Tie kuntoon ei vain raskaan liikenteen, vaan kaiken liikenteen takia, Tiina Tiermas komppasi.
Hankevastaava Ari Kuotesaho Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskukselta ja projektipäällikkö Viljo Heikkinen eivät ottaneet yleisön vaatimuksiin vielä kantaa, vaan kirjasivat kaiken yleisötilaisuuden pöytäkirjaan.
Juha Tiermas puolestaan huomautti, että tie- ja rakennussuunnitelmaa laadittaessa pitää huomioida, että paikalliset ja mökkiläiset ottavat käyttövetensä Kallunki- ja Tiermasjärvestä.
– Ei täällä kellään ole porakaivoa, Tiermas totesi.
Liittymät, jotka päällystettäväksi suunnitellulle 13 kilometrin pätkälle osuvat, säilyvät lähes ennallaan. Vain yhdellä tien korkeimmista nyppylöistä on liittymä, jota kenties siirretään. Toinen vaihtoehto on tehdä liittymän kohdalle näkymäleikkaukset.
– Kumpulantien liittymä pitää myös oikaista, ja tiputtaa nopeusrajoitusta sen kohdalla. Se on vaarallinen risteys, jossa on paljon liikennettä. Liittymän suoristaminen oli puheissa jo viimeksi, kun tietä suunniteltiin päällystettävän, Leila Kumpula kertoi.
Päällystystöihin maantie 8693 Käylän ja Oulangan leirintäalueen välillä on saatu rahoitusta 4,8 miljoonan euron verran. Kuotesahon mukaan enemmänkin oli haaveissa, mutta näiden miljoonien kanssa ”pystytään elämään”.
Tie- ja rakennussuunnitelmaa ollaan nyt vasta laatimassa. Se valmistunee tämän vuoden syksyllä ja tulee tuolloin kaupunkilaisten nähtäväksi. Jos suuria muistutuksia ei suunnitelmasta tule, ELY antaa siitä hyväksymispäätöksen vuoden vaihteessa ja itse rakennustyöt pääsevät alkamaan vuonna 2018. Työ kestää noin kaksi vuotta.
– Tämän hankkeen erityispiirteenä on se, että olemme viimeisten 2,5 kilometrin matkalla arvokkaalla Natura- ja kansallispuistoalueella. Se tuo haasteita suunnitteluun ja olemme joutuneet arvioimaan, onko hankkeella vaikutusta alueeseen, Kuotesaho ja Heikkinen totesivat.
Natura-alueella toimiminen tarkoittaa käytännössä sitä, että tien paikka ei nykyiseltään muutu. Arvokkailla kosteikkoalueilla ei kosteustasapainoa haluta muuttaa, joten sivuojien kuivatustasot pidetään lähellä nykyistä. Tien pinta tulee nousemaan jonkin verran.
Tien kokonaisleveydeksi tulee seitsemän metriä, päällysteen leveys on 6,5 metriä. Tien mutkia loivennetaan ja tiukimpien kaarteiden kohdalla tullaan käyttämään reilua sivukallistusta, jotta tielle saataisiin mahdollisimman paljon aluetta, jonka nopeusrajoitus on 80 kilometriä tunnissa.
– Kahdeksankympin alue kestää järvien väliselle alueelle asti. Siinä nopeus pudotetaan 60 kilometriin tunnissa, ainakin suunnitelmassa. Parin kilometrin päästä nopeus nostetaan takaisin kahdeksaankymppiin, Heikkinen kertoo.
Uutta valaistusta tielle ei ole luvassa, mutta Käylän päässä oleva katuvalaistus säilyy. Alueelle tuleva maakaapeli laitetaan paikalleen samalla, kun tietä auotaan.