Kuusamon Pallo-Karhujen naislentopalloilijoiden alkukausi on ollut kaksijakoinen. Kausi alkoi loistavasti, mutta kaamoksen laskeutuessa peli alkoi takuta. Harmittavan monta kertaa peli on hävitty tiukan väännön jälkeen, mikä varmasti söi itseluottamusta.
Joukkueen syksyllä osoittama potentiaali on edelleen olemassa, ja on mahdollista saada esille, kunhan vain oikea taisteluilme ja oikeat palaset saadaan kohdalleen. Joukkue pitää edelleen tavoitteenaan päästä kuuden joukkoon, mikä takaisi pääsyn pudotuspeleihin.
Pudotuspelit taas ovat aivan oma maailmansa, jossa kaikki on mahdollista. Kaiken natsatessa kohdalleen, mitalikaan ei ole mahdottomuus.
Ulkomaalaispelaajien ostamiseen liittyy aina riskinsä. Lämpimistä maista tulevat pelaajat eivät etukäteen osaa kuvitella Suomen kaamosta ja kylmyyttä. Brasilialaispelaaja Daniela Kovacs päätti viime tiistaina karistaa Kitkantien lumet jaloistaan ja palata takaisin kotimaahansa. Syyksi hän ilmoitti Suomen sarjan tason ja kaamoksen.
PaKan ongelmana on resurssien kapeus. Särkymävaraa ei ole. Onneksi kanadalaishakkuri Brittney Pagen saapuminen osui parahiksi yhteen Kovacsin lähdön kanssa. Tämä ei ollut alunperin tarkoitus, vaan Pagen palkkaamisesta päätettiin jo ennen kuin Kovacs ilmoitti ratkaisustaan.
Pallo-Karhujen liigajoukkue on suuri ponnistus koko Kuusamon talousalueelle. Joukkueen talous rakentuu suurelta osin alueen yritysten sponsorituen varaan.
Urheilu on viihdettä, mutta myös liiketoimintaa. Lentopalloilijat yhtä lailla kuin Nordic Opening luovat Kuusamosta mielikuvaa ulospäin. Mielikuvalla on suuri merkitys etenkin matkailukaupungille, vaikka sitä ei syödä voikaan, niin kuin eräs poliitikko sanoi.
Lentopalloilijoiden osalta Kuusamon kaupungin panos on vaatimaton verrattuna Nordic Openingiin. Kun kaupungin maksama 20 000 euron tuki vähennetään salivuokrista, ollaan suurin piirtein plus miinus nolla -tilanteessa. Joukkueen markkina-arvo Kuusamolle on tätä suurempi.
Kuusamon Pallo-Karhut pelaa liigassa kolmatta kauttaan. Joukkueen runko muodostuu muista kuin seuran omista kasvateista. Seura on asettanut tavoitteen, että kolmasosa tai jopa puolet joukkueesta olisi parin-kolmen vuoden päästä kuusamolaisia.
Tavoite on kova, vaikka laji on nosteessa ja valmennus on Kuusamossa laadukasta. Syynä on opiskelu, joka todennäköisesti vie monta lahjakasta Pakan junioria muualle Suomeen.