Pa­ko­lai­sia ko­tou­te­taan yh­teis­työl­lä

Monikulttuurisuutta ja maahanmuuttajien kotoutumista tukevaa toimintaa kehitetään Kuusamossa kaupungin ja järjestöjen välistä yhteistyötä tiivistämällä.

Kaupungin virkamiehet, SPR:n monikulttuurisuustoiminnan kehittäjät sekä Pohjois-Pohjanmaan Ely-keskuksen maahanmuuttopäällikkö Hanna Määttä istuvat keskiviikkona yhteisen pöydän ääreen miettimään, miten järjestöyhteistyötä voitaisiin viedä eteenpäin.

Yhdistykset ja muut tahot ovat olleet aktiivisia ja ilmoittaneet kiinnostuksestaan osallistua maahanmuuttajien kotouttamiseen. Kuusamon kaupungin tekemän myönteisen pakolaispäätöksen jälkeen toiminta on aktivoitunut edelleen, kertoo Kuusamon kaupungin sosiaalityöntekijä Anne Kurvinen.

Suomen Punaisen Ristin Kuusamon osastossa käynnistellään monikulttuurisuustoimintaa. Pakolaispäätös aktivoi paikallisen vapaaehtoisjärjestön väkeä ja monikulttuurisesta toiminnasta vastaavaan ryhmään rekrytoidaan parhaillaan uusia toimijoita.

– Ryhmä on perustettu ja rekrytointi menossa. Myönteistä kiinnostusta on tullut monelta suunnalta ja tuntuu, että auttamishalua ja myönteistä suhtautumista löytyy kuusamolaisilta, kertoo paikallisosaston puheenjohtaja Pertti Hekkala.

Lue lisää tiistain lehdestä.

Ilmoita asiavirheestä