Pals­ta­vil­je­li­jöi­den yh­dis­tys isän­nöi­mään pap­pi­lan­pel­toa

Pirjo Karjalainen ja Hannu Sipiläinen vetävät palstaviljelijöiden yhdistystä, joka vuokraa viljelypalstoja pappilanpellolta. Vuokrapalstoilla alkavat pian kylvötyöt.
Pirjo Karjalainen ja Hannu Sipiläinen vetävät palstaviljelijöiden yhdistystä, joka vuokraa viljelypalstoja pappilanpellolta. Vuokrapalstoilla alkavat pian kylvötyöt.
Kuva: Mikko Halvari

Palstaviljelyn jatkumisen turvaamiseksi on perustettu Kuusamon palstaviljelijöiden yhdistys. Uusi yhdistys isännöi nyt Kuusamon seurakunnan niin sanottua pappilanpeltoa, jossa palstoja on viljelty jo vuosia.

Kuusamon 4H -yhdistys ilmoitti palstaviljelijöille, ettei se enää jatka palstaviljelytoiminnan organisoimista ja palstojen vuokraamista. Palstaviljelijät perustivat yhdistyksen saadakseen jatkaa palstoilla. Seurakunta on vuokrannut palstapellon yhdistykselle määräaikaisella sopimuksella.

Toiminta on linjattu niin, että palstan voi vuokrata yhdistyksen jäsen, sanoi hallituksen jäsen Pirjo Karjalainen. Yhdistys tulee järjestämään myös esimerkiksi tapahtumia, mutta toiminnan pääpaino on palstalla viljelemisessä.

Yhdistystoiminta on rakenteista, aidoista ja pumpuista, huolehtimista ja maan kunnostamista. Yhdistys peruslannoittaa ja -äestää palstat vuosittain. Uuden yhdistyksen ensimmäiset talkoot ovat lähiaikoina.

Tälle kasvukaudelle pellolla on vielä muutamia palstoja vuokrattavissa. Viljeltynä tulee olemaan parisenkymmentä palstaa. Yhdistys aloittaa tänä kesänä uusien palstojen kunnostamisen. Pellosta on viljeltynä vain pieni osa. Viljelemättömiä osia vaivaa juolavehnä, jonka hävittämiseksi ryhdytään töihin jo tänä kesänä.

Yhdistyksessä on keskusteltu palstojen vuokraamisesta useammaksi vuodeksi, jolloin myös monivuotisten kasvien kasvattaminen vuokrapalstalla olisi mahdollista. Ainakin vielä tänä kesänä aarinsa voi vuokrata vain vuodeksi. Palstoilla kasvatetaan pääasiassa muun muassa perunaa, sipulia, mausteyrttejä, kukkia ja porkkanoita.

Enimmäkseen viljelijät ovat nyt vanhempaa vuosikertaa, sanoo yhdistyksen puheenjohtaja Hannu Sipiläinen.

Palstaviljely, puhtaan oman ruuan kasvattaminen, on kovasti kasvattanut suosiotaan ja yhdistys uskoo uusien palstojen myötä saavansa mukaan myös nuoria ja perheitä.

Palstan vuokraamisen edellytyksenä on yhdistyksen jäsenyys. Jäsenmaksu on nimellinen 5 euroa ja palstojen vuokraushinnat ovat entisellään 25 euroa aari ja 15 euroa puolikas.

Yhdistys-toiminnan pääpaino on palstalla viljelemisessä.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä