Susilauman epäillään tappaneen suomenpystykorvan Kuusamon Riekissä tiistain ja keskiviikon välisenä yönä.
Sudet veivät irti olleen koiran aivan pihapiiristä. Omistaja löysi koiransa jäänteet noin sadan metrin päästä talosta. Pedot olivat jättäneet koirasta jäljelle vain hännän ja yhden jalan.
Toisen omistajan pystykorva on puolestaan ollut useita päiviä kateissa Oivangin-Vasarakankaan suunnalla. Omistaja pelkää, että nuori koira on joutunut pedon suuhun, koska se ei ollut palannut emänsä mukana metsästä.
Maaseutuasiamies Jouni Määttä on huolissaan selvästä muutoksesta petojen käyttäytymisessä.
– Sudet ja karhut käyvät yhä röyhkeämmiksi. Ne eivät pelkää enää ihmistä samalla tavalla kuin ennen. Ilvekset ja ahmat sen sijaan karttavat enemmän ihmisiä.
Määttä näkee petojen uudelle käyttäytymiselle kaksi mahdollista syytä. – Joko petoja on selvästi entistä enemmän tai sitten ne on totutettu liiaksi ihmisiin.
Määttä on saanut tietoonsa useita havaintoja susista ympäri Kuusamoa. Metsästäjä teki viime sunnuntaina varman näköhavainnon sudesta Palojärvellä vain noin kymmenen kilometrin päässä kaupungin taajamasta.
– Kuntivaaran-Riekin suunnalla liikkuu susilauma, jossa on kaksi aikuista ja 2-4 pentua. Lisäksi Kallioluoman paliskunnan alueella lähellä Suomussalmen rajaa on liikkeellä susipariskunta tai ehkä useampikin susi. Tuoreita poronraatoja löytyy jatkuvasti Hossan-Teerirannan suunnalta.
Määtän mukaan susien yksilömäärää ei pysty arvioimaan kovin tarkasti ennen kuin päästään tutkimaan lumijälkiä.
Mikäli peto aiheuttaa vahinkoa ihmisen omaisuudelle, eli esimerkiksi kotieläimille, kiinteistöille, koneille tai laitteille, vahinkoilmoitus pitää tehdä kaupungin maaseutuasiamiehelle. Henkilövahingot sen sijaan hoidetaan aina poliisin kautta.
Omaisuusvahingoista on mahdollista saada korvauksia, mikäli vahinko on yli 170 euron suuruinen.
Määttä kehottaa välittämään tiedon pedon aiheuttamasta vahingosta maaseutuasiamiehen toimistoon silloinkin, vaikka asianomistaja ei korvausta hakisikaan.
– Jos taas korvausta halutaan hakea, ilmoitus on siinäkin mielessä tärkeä, että voimme käydä tarkistamassa vahinkopaikan mahdollisimman nopeasti.