Pe­lot­to­mia toki, mutta eivät läh­tö­koh­tai­ses­ti mill­lään tavalla vaa­ral­li­sia – Eri­kois­tut­ki­ja: "Kyllä majava koiraa pa­ke­nee"

Posion Kihlonojalla asuva majava ja siitä tehty juttu Koillissanomissa 13.12. poiki sosiaalisessa mediassa vilkkaan keskustelun yleisesti majavasta, sen elinoloista ja uhasta kotieläimille.

Majavan elinpaikan muutamia satoja metrejä asuva Aila Saarinen kertoi, ettei ollut uskaltanut päästää pohjanpystykorvaansa vapaaksi majavan mahdollista hyökkäystä ja koiransa terveyttä miettiessään.

Luonnonvarakeskuksen (Luke) erikoistutkija Kaarina Kauhala toppuuttelee hätää majavan kanssa: kasveja syövästä jyrsijästä ei lähtökohtaisesti ole mitään vaaraa ihmiselle tai koiralle, vaikka uhattuna ne saattavatkin itseään puolustaa.

– Vaikka ne ovat usein pelottomia, ei niistä ole mitään vaaraa jos ne eivät koe itseään uhatuksi. Itse en muista tapausta, jossa majava olisi käynyt koiran kimppuun. Kyllä majava koiraa pakenee, Kauhala kertoo.

Koillismaalla elävät majavat ovat miltei sataprosenttisesti kanadanmajavia. Kauhalan mukaan viimeisimmässä majavalaskennassa vuodelta 2017 ei alueelta löytynyt yhtään euroopanmajavaa, jonka levinneisyysalue rajoittuu sen istutusalueelle Satakunnan Noormarkkuun, Pohjanmaan eteläosiin ja Pirkanmaalle. Euroopanmajava metsästettiin Suomesta sukupuuttoon 1800-luvulla. Se on alkuperäislajimme.

Kolmen vuoden välein tehtävä majavakartoitus tehdään taas ensi syksynä. Luonnonvarakeskus toivoo majavalajihavaintoja nimenomaan itärajan pinnasta. Siihen oiva keino Kauhalan mukaan ovat lastunäytteet, joista majavan laji voidaan selvittää DNA-analyysilla.

Lue koko juttu 18.12. printistä ja näköislehdestä.

Ilmoita asiavirheestä