Kymmeniä vuosia sitten tehdyt hakkuut ja niitä seuranneet metsänhoidolliset työt kuten istutukset sekä taimikonhoidot ja harvennukset kasvavat tällä hetkellä voimakasta tulosta.
Metsienkasvu on voimakkaampaa kuin koskaan. Mutta mitä tehdä kaikella tällä tuotolla onkin sitten vaikeampi kysymys.
Metsät ovat kasvuvaiheessa ja sieltä tulee paljon puuta, joka soveltuu lähinnä energiakäyttöön. Sopivia laitoksia ei ole kuitenkaan kovin tiheässä ja raaka-aineen kuljettaminen kovin kauaksi ei ole kannattavaa.
Energiapuun osuus kasvaa, koska metsät täytyy hoitaa ajallaan, jotta tulevaisuudessa olisi myös järeää tukkia.
Esimerkiksi Kuusamon yhteismetsän viime vuoden tuloksissa todetaan, että kaikesta hakkuumäärästä kertyi ensiharvennuksista peräti 24 prosenttia eli noin neljännes ja Suomussalmelta vielä enemmän eli peräti 40 prosenttia.
Suurin osa puutavarasta toimitettiin toimitusmyyntinä sahalle, tehtaalle tai junanvaunuun.
Hakkuusuunnite ylitettiin tarkoituksella, koska metsäkeskuksen laatimat alustavat uudet hakkuusuunnitelmat osoittavat, että puuston kasvu nuorissa metsissä on todellisuudessa selvästi voimakkaampaa kuin kasvumallit edellyttävät.
Yhteismetsä on joutunut viemään energiapuuta Kuusamon ulkopuolelle ja se ei ole kovin kannattavaa toimintaa. Kokouksessa kuultiinkin mielipiteitä, joiden mukaan Kuusamon lämpölaitoksella pitäisi lisätä puun käyttöä.
Eikä ongelma ole yksin yhteismetsän. Metsänkasvu on myös muualla metsissä rajua.
Pienpuulle pitäisi löytyä käyttöä läheltä korjuualuetta, muuten se ei kannata, koska energiapuusta maksettava hinta ei ole kaksinen. Hommaan tarvittaisiin tukea.
Valtiolla oli jokunen vuosi sitten suuria suunnitelmia energiapuun korjuun huomattavaksi lisäämiseksi, mutta suuria tuloksia niistä ei ole syntynyt.
Myös Kuusamossa on tehty kokeiluja energiapuun korjuun tehostamiseksi ja käytön lisäämiseksi, mutta jokin tässä hommassa kiikastaa. Se ei etene kuten pitäisi.
Tämä on harmillista, sillä metsät kasvavat yhä kiivaampaa vauhtia ja kun metsiä on hoidettava ajallaan, raaka-ainetta piisaa. Valtion käynnistämään energiapuuprojektiin on saatava jollain tavoin vauhtia.
Energiapuun hyödyntäminen toisi myös alueelle kaivattuja työpaikkoja.