Kuusamon Piiloperältä nousee savua ja palaa peltoa.
– Tuli pääsi irti rutikuivaan peltoon. Jonkinnäköistä tavaraa, haravointijätettä, on poltettu ja palo on riistäytynyt käsistä. Hehtaarin verran peltoa ja jonkin verran maastoa on ollut tulessa, kertoo Kuusamon paloaseman apulaispalopäällikkö Ari Virtanen.
Pelastuslaitos sai hälytyksen kello varttia vaille viisi.
Kuudelta palo on saatu hallintaan.
– Meillä on paikalla on kaksi yksikköä sammutustöissä.
Pelastuslaitoksen arvion mukaan piiloperällä ehti palaa noin hehtaari peltoa.
Juuri pelto on nyt palonarkaa, vaikka ruohikkopalosta ei sääennusteiden mukaan taidettu aamulla varoitella, kuin Posiolla.
Myös Posiolla oli pieni ruohikkopalo aamupäivällä.
– Yleisesti ottaen ruskealla heinällä olevat pellot syttyvät iloisesti palamaan. Pellot ovat nyt erityisen syttymisherkkiä myös muuhun maastoon verrattuna.
Virtanen kertoo, että kylmä kausi piti vihreän poissa pelloilta.
– Kylmä kausi viivästytti vihreän tuloa ja sen tähden pitäisi pidättäytyä haravointijätteen poltosta.
Pelastuslaitokselta ei suositella kulottamista, vaikka ruohikkopalovaarasta ei ilmoitettaisikaan.
– Tämä on kolmas vai neljäs hälytys Kuusamossa tänä keväänä. Ruskea korsi on vähän niin kuin ruudin tapaista, eipä sitä paljon yksi ihminen pysty hallihtemaan. En suosittele pellon kulotusta ollenkaan, se on vähän menneen talven lumia. Siinä on monta mökkiä ja taloa palanut, sanoo Virtanen.
Virtanen kertoo, että pelastuslaitos ei jää määrättömiksi ajoiksi vartomaan mahdollisia kytemispesäkkeitä ruohikkopalopaikalle.
– Maastopalo sammutetaan niin, että näkyvää tulta ei ole. Jälkivartiointi jätetään jossakin vaiheessa maanomistajalle.
Juttua on muokattu kello 18.35, poltetun tavaran epäillään olleen haravointijätettä.