Pääkirjoitus

Po­liit­tis­ta kuohua Po­siol­la

Pääkirjoitus

Posion valtuustossa koettiin alkuviikosta erikoinen tapahtumasarja, jonka päätteeksi ryhmä 2008:n kolme edustajaa marssivat ulos kokouksesta. Välittömänä syynä oli ryhmän tyytymättömyys kunnanhallituksen jäsenten valintoihin, mutta pinnan alla kuohuu muutakin.

Taustalta on löydettävissä poliittisia paineita, joita Posiolla on kasaantunut viime vuosina. Ryhmä 2008 koki syksyn kuntavaaleissa murskatappion. Ryhmän paikkamäärä väheni kahdeksasta kolmeen, ja edellisten vaalien ääniharava ja ryhmän vahva mies Antti Hämeenniemi tipahti valtuustosta.

Tiedossa on, että kunnanhallituksen puheenjohtajan Olavi Lehtiniemen ja Hämeenniemen henkilökemiat eivät kohtaa, eikä yhteistyö ole sujunut. Taustalla on ainakin kiista rikostuomion saaneen Posion palvelujohtaja Jani Aholan erottamisesta. Lehtiniemi oli Aholan erottamisen kannalla ja Hämeenniemi vastusti sitä. Ahola ja Hämeenniemi ovat samaa perhettä, sillä Ahola on Hämeenniemen vävy.

Luottamuspula leimahti tiistaina ilmiliekkeihin kunnanhallituksen jäseniä valittaessa. Ryhmä 2008:n johtohenkilöt vastustivat Lehtiniemen valintaa kunnanhallituksen puheenjohtajaksi, vaikka hänellä oli muiden ryhmien tuki takanaan.

Lisäksi keskustan, vasemmistoliiton ja perussuomalaisten muodostama koalitio ja ryhmä 2008 eivät löytäneet yhteistä säveltä tasa-arvopykälästä, eikä kumpikaan osapuoli suostunut tarjoamaan kunnanhallitukseen naista. Tämä johti siihen, että ryhmä 2008:n Minna Ronkainen valittiin koalition äänin kunnanhallituksen jäseneksi vastoin hänen omaa tahtoaan.

Tilanne on pahassa umpisolmussa.

Vaaleissa valtaisan äänivyöryn saanut ja valtuuston puheenjohtajaksi valittu Martti Varanka on avainasemassa jäähdyttelemässä kuumenneita tunteita. Varangan etuna on paitsi laaja kansansuosio, myös se, että hän on uusi valtuutettu, eikä ole ollut kiistoissa mukana.

Ylimääräinen kähinä pitäisi saada laantumaan mahdollisimman pian, sillä tuleva valtuustokausi on Posiolle taloudellisesti todella haasteellinen. Energia pitää suunnata tulevaisuuden rakentamiseen.

!Kunnanhallituksen puheenjohtajan Olavi Lehtiniemen ja Antti Hämeenniemen henkilökemiat eivät kohtaa.