Pölkky Kuusamon taival Euroopan Challenge Cupissa alkoi tämän kauden osalta varsin väkevästi. Tiistai-iltana joukkue otti riemukkaan 3-0 ( 25-16, 25-15, 25-19 ) vierasvoiton sveitsiläisestä Volley Luganosta.
– Oli kyllä tosi ehjä peli meiltä. Tärkeä onnistuminen, Pölkky Kuusamon päävalmentaja Timo Tolvanen kertoo.
Tolvanen nostaa joukkueen voiton takaa yhdeksi onnistumisen avaimeksi hyvin sujuneen torjuntapelin.
– 14 suoraa torjuntaa ja siihen päälle vaimennuksia ja puolustuksia.
Tolvasen mukaan joukkue onnistui monella osa-alueella.
– Keskipelaajat olivat tietysti isossa roolissa. Laituripeli oli hyvää ja passari pyöritti peliä hyvin.
Tolvasen mukaan Pölkky Kuusamon keskittyminen vierasotteluun onnisti hyvin. Takana oli pitkä matkustus, sillä matkaan Kuusamosta oli lähdetty jo sunnuntaiaamuna.
– Hauskaa saa olla, mutta keskittymisen pitää pysyä. Siinä kyllä onnistuttiin nyt.
Pölkky Kuusamo ja Lugano kohtaavat toistamiseen Kuusamossa keskiviikkona 18. joulukuuta.
– Täytyy muistaa, että jatkopaikka ei ole vielä lähellä. Tämä oli vasta ensimmäinen ottelu. Varmasti saadaan tehdä Kuusamossakin täysi iltapuhde, Tolvanen sanoo.
Pölkky Kuusamo lähtee Luganosta kotimatkalle varhain huomisaamuna ja saapuu Kuusamoon torstaina.
Volley Lugano – Pölkky Kuusamo 0-3 ( 16-25, 15-25, 19-25)
Euroopan Challenge Cupin ottelu
Lugano: Pulcini 10/+7, Livingston 9/+3
Pölkky Kuusamo: Babic 17/+12, Lambert 13/+7, Wasserfaller 9/+7.
Joukkueet pelaavat toisen osaottelun Kuusamossa keskiviikkona 18.joulukuuta.