Pölkky Kuu­sa­mol­le tukku so­pi­muk­sia – kuusi jat­ka­jaa, kaksi uutta pe­laa­jaa Kuor­ta­neel­ta

Pölkky Kuusamo on tehnyt kahdeksan pelaajasopimusta ensi kaudelle. Joukkueessa jatkavat Iida Paananen, Venla Huurne, Olena Prokopenko, Lotta Piesanen , Essi Helminen ja Siiri Vehmanen. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Kuortaneella pelanneet libero Iina Niemelä ja keskipelaaja Nea Haatainen.
Pölkky Kuusamo on tehnyt kahdeksan pelaajasopimusta ensi kaudelle. Joukkueessa jatkavat Iida Paananen, Venla Huurne, Olena Prokopenko, Lotta Piesanen , Essi Helminen ja Siiri Vehmanen. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Kuortaneella pelanneet libero Iina Niemelä ja keskipelaaja Nea Haatainen.
Kuva: PÖLKKY KUUSAMO

Naisten Mestaruusliigassa pelaava Pölkky Kuusamo on solminut yksivuotiset pelaajasopimukset kahdeksan pelaajan kanssa kaudelle 2017-2018.

Joukkueessa jatkavat passarit Iida Paananen sekä Venla Huurne, yleispelaajat Olena Prokopenko, Lotta Piesanen, Essi Helminen sekä keskipelaaja Siiri Vehmanen. Uusina pelaajina Kuusamoon siirtyvät Kuortaneelta libero Iina Niemelä sekä keskipelaaja Nea Haatainen.

Passari Paanasella alkaa neljäs kausi Kuusamossa. Paananen kehuu Pölkky Kuusamon tiedotteessa viihtyneensä hyvin Kuusamossa.

– Kolme vuotta sitten tapahtui identiteetin muutos Putkesta Pölkyksi. Päivääkään en ole katunut. Olen viihtynyt hyvin, koska vastuullinen rooli piiskaa tekemään töitä täysillä. Täällä on pidetty hyvää huolta pelaajista, seura on hoitanut asiat hyvin. Ihmiset ja inhimillisyys ovat tärkeitä asioita. Ja mitalin metsästys on vielä kesken! Sekä tietenkin uutena europelit. Sekä viimeisenä syynä poronliha, nam!

Venla Huurneelle tuleva kausi on puolestaan toinen Kuusamossa.

– Hyvin menneen kauden jälkeen odotan innolla ensi vuotta. Joukkueelle jäi varmasti mitalinälkää ja odotan myös innolla tulevia europelejä.

Ukrainalaisella Prokopenkolla on edessä neljäs kausi Pölkky -paidassa.

– Aloitan Kuusamossa jo neljännen kauteni. Olenkin sanonut jo useasti, että seuran taustat, valmennus sekä ihmiset Kuusamossa ovat mieleeni. Pölkky Kuusamo on antanut minulle mahdollisuuden näyttää potentiaaliani kentällä. Lentopallo Suomessa on erilaista kuin Ukrainassa. Täällä monet fanit ja yhteistyökumppanit tukevat meitä ja antavat meille itseluottamusta, Prokopenko sanoo seuran tiedotteessa.

Piesanen kehuu viihtyneensä Kuusamossa. Yleispelaajalla on edessä kolmas kausi Koillismaalla.

– Jatkosopimuksen teko Kuusamoon oli helppoa, koska seurassa hoidetaan kaikki asiat niin hyvin ja olen viihtynyt täällä. Alla on hyvä kausi, josta mitali jäi kuitenkin saavuttamatta. Mitalinälkää siis jäi, ja lisää mielenkiintoa sekä odotusta ensi kaudelle tuovat myös europelit.

Toisen kauteen Kuusamossa valmistautuva Helminen heittäytyy tiedotteessa lähes runolliseksi.

– Tämä lentopalloilijan elämä on vähän kuin Eino Leinon Lapin Kesä runosta, mutta päinvastoin. Joutsenet lähtevät syksyllä, mutta lentopalloilija lähtee keväällä ja palaa syksyllä. Vaikka tavoiteltua mitalisijaa Pölkyssä ei tällä kaudella tullutkaan eikä omalla kohdallani voida puhua onnistuneesta kaudesta, palaan taas syksyllä Kuusamoon enemmän kuin mielelläni uudet metkut ja kujeet mielessä. Pölkyssä homma toimii: valmennus, johto ja koko organisaatio on täysillä hommassa mukana ja tietenkin ihan huikea fanijoukko, joka antaa siivet koko tiimille. Syksyllä palaan innolla Kuusamoon entistä vahvempana ja paremman panoksen joukkueen eteen tekevänä lentopalloilijana, Helminen sanoo.

Niin ikään toiseen Kuusamon kauteen valmistautuva Vehmanen sanoo, että päätös jäädä paikkakunnalle oli helppo.

– Olen viihtynyt Kuusamossa hyvin. Tämän vuoden nelossija jätti nälän, jota pyritään ensi kaudella sammuttamaan.

Uusista pelaajista libero Iina Niemelä on Raision Loimun kasvatti. 18-vuotiaalla pelaajalla on edessä ensimmäinen kausi liigassa.

– Ensimmäinen kausi liigassa ja uudella paikkakunnalla jännittää, mutta odotan innolla sen tuomia haasteita, pelejä sekä uutta joukkuetta. Tavoitteena ensi kautta ajatellen on kehittyä pelaajana ja auttaa joukkuetta niin hyvin kuin pystyn.

Toinen Kuortaneelta saapuva uusi pelaaja Nea Haatainen on puolestaan Savonlinnan Ajon kasvatti.

– Hienoa olla osa tätä taitavaa joukkuetta. Lähden innolla ja täysillä uuteen kauteen sekä ottamaan seuraavan askeleen urallani, Haatainen lausuu tiedotteessa.

Mestaruusliigassa neljänneksi sijoittuneen Pölkky Kuusamon päävalmentajana jatkaa Tuomas Alatalo.

”Pölkky Kuusamo on antanut minulle mahdollisuuden näyttää potentiaaliani kentällä.

Pölkky Kuusamon pelaajasopimukset

Iida Paananen, passari (167 cm, 23 v. Tuleva kausi neljäs Kuusamossa)

Venla Huurne, passari (178 cm, 19 v. Toinen kausi Kuusamossa)

Olena Prokopenko UKR, yleispelaaja (185 cm, 26 v. Neljäs kausi Kuusamossa)

Lotta Piesanen, yleispelaaja (180 cm, 19 v. Kolmas kausi Kuusamossa)

Essi Helminen, yleispelaaja (173 cm, 22 v. Toinen kausi Kuusamossa)

Siiri Vehmanen, keskipelaaja (188 cm, 18 v. Toinen kausi Kuusamossa)

Iina Niemelä, libero ( 170cm, 18v. Viime kaudella pelasi Kuortaneella. Kasvattajaseura Raision Loimu)

Nea Haatainen, keskipelaaja (187 cm, 16v. Viime kaudella Kuortane. Kasvattajaseura Savonlinnan Ajo. )

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä