Posio ehkä yk­si­tyis­tä­mäs­sä so­siaa­li-ja ter­vey­den­hoi­to­pal­ve­lun­sa

Sairaanhoitaja Saija Harjanti vastaanottamassa Posion terveyskeskuksessa asiakasta maanantaina.
Sairaanhoitaja Saija Harjanti vastaanottamassa Posion terveyskeskuksessa asiakasta maanantaina.
Kuva: Erkki Ahola

Posion kunnasta lähtee näinä päivinä tarjouspyyntö sosiaali-ja terveydenhoitopalveluiden yksityisille tuottajille. Kunta hakee soten ulkoistamisella pysyviä säästöjä. Mikäli valtuusto joulukuussa tekee myönteisen päätöksen, sote siirtyy yksityiselle tuottajalle ensi vuonna kesän kynnyksellä.

– Kunnalle tuo säästöjä yksityistämisessä se kun ostopalveluista kunta pystyy tekemään 5 prosentin arvonlisävähenyksen. Lisäksi jo nyt tiedämme, että palveluiden tuottajat tuovat omia erikoislääkäreitään Posion terveyskeskukseen, joka tuo niin ikään säästöjä, Posion kunnanhallituksen puheenjohtaja Olavi Lehtiniemi (kesk.) sanoo.

– Epävarmuustekijöitä on niin paljon yksityistämisessä, että ei kannattaisi tässä vaiheessa siihen lähteä, Heino Kulojärvi Ryhmä 2008:sta puolestaan sanoo.

Lue tiistain Koillissanomista, mitä sanoo lähes kolme vuotta sitten sosiaali-ja terveydenhoitopalvelunsa ulkoistaneen Puolangan kunnanjohtaja Seppo Rajala kunnan kokemuksista yksityisen tuottamista palveluista.

Ilmoita asiavirheestä